Mingil põhjusel arvatakse, et 2050. aastal elab Maal kümme miljardit inimest ja nende ära toitmiseks on "toidusüsteemid" ning inimeste menüü vaja radikaalselt ümber korraldada. Progressiivne ajupesu on aga infosfääris valdav ning on kahtlane kui kõige selle juures tahetakse inimesed näljapajukile saata, kirjutab Karol Kallas.
Arukad inimesed peaksid teadma, et aplus on üks surmapatte ja paastumised-menüü piiramised on iidne kristlik traditsioon. Nii nagu Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu ajal tehti Kiriku reedesest kalapäevast neljapäevane mereelukate söömise päev, siis on Hea Uue Ilma ehitajad välja mõelnud-mõtlemas täiesti uusi ja erakordseid toitumisreegleid. Üheks selliseks, üha rohkem kanda kinnitav ja hirmus teaduslik toiduliikumine kannab nime "planeedi tervisemenüü" (planetary health diet).
Planeedi tervise menüü on koostanud Norras tegutseva mittetulundusorganisatsiooni EAT ja ühe maailma tuntuima arstiteadusajakirja The Lancet poolt kokku pandud toitumisteadlaste grupeering. Viidatud teadlased leiavad, et inimesed peaksid planeedi Maa huvides sööma mitte rohkem kui kaheksakümmend viis (85) grammi punast liha nädalas. Lisaks peab oluliselt piirama linnuliha ja piima ning viimase saaduste tarbimist.
Liha- ja piimasaaduste asemel peaksid inimesed sööma rohkem pähkleid, puu-, juur- ja kaunvilju ning täisteratooteid-seemneid.
Maailma ühes väärikamas arstiteadusajakirjas The Lancet avaldatud uuringus "Antropotseeniaja toit" leitakse, et mida vähem inimesed liha söövad, seda parem on see meie planeedile ja inimeste eneste tervisele.
EAT-Lancet Komisjoni töös osalevad 37 maailma väidetavalt tippmist toitumisteadlast.
Komisjoni argumendid on järgmised: põllumajandus on süüdi pea kolmekümne protsendi kasvuhoonegaaside emissioonis ja suurem osa selle heitmetest on seotud punase liha tootmisega. Kariloomade toitmiseks on vaja ohtralt maad ja vett ning väidetavalt kolmandik maailmas toodetud teraviljast kulub loomasöödaks.
World Resources Institute'i (Maailma ressursside instituut) hinnangul kulub grammi loomalihaproteiini tootmiseks 20 korda rohkem maad ja see paiskab õhku 20 korda rohkem heitmeid kui näiteks ubadest saadava proteiini puhul. Kui inimesed vahetaksid liha ubade vastu, aitaks see riikide poolt seatud kliimaeesmärgid saavutada kordades kiiremini.
EAT-Lanceti komisjoni aruandes leitakse, et toidu tootmine on paljudes piirkondades ületanud keskkonna talumisvõime. Kui soovitakse toita 2050. aastal maailmas elavat kümmet miljardit inimest, siis tuleb globaalne toidusüsteem kiirkorras ümber korraldada.
Üks uuringu juhtivteadlasi Walter Willeti sõnul "vaatas teadlasterühm kogu toitumist ja ja sellega seotud tervise tõendusmaterjali ning nad leidsid, et punase liha tarvitamist tuleb vähendada alla 28 grammini päevas ehk siis umbes ühe hamburgerini nädalas." Säherdune ettepanek on küll ekstreemne, kuid Willeti sõnul on see kooskõlas traditsioonilise vahemere dieediga ajast, kui kreeklased olid maailma terveim rahvas.
Willeti sõnul on lihatarbimise vähendamise kõrval sama tähtis, millega loomne toit asendada. Komisjoni uuringus leiti, et kõige parem on liha asendada pähklite, puu-, köögi- ja kaunviljadega nagu oad, herned ning läätsed.
"Tervisliku menüü saladus peitub asendamises. Kui me asendame punase liha valge tärklisega nagu riis, nisutooted, kartul ja suhkur, siis sellest pole suuremat tolku," rääkis Willet.
Komisjoni raporti järeldustes lubatakse, et kui inimesed üle maailma muudaksid oma toitumist nende poolt ette nähtud viisil – sööksid minimaalselt punast liha, rafineeritud teravilju ja suhkrut ning asendaksid need puu-, juur- ning kaunviljadega, siis nii saaks maailmas aastas ära hoida üksteist miljonit enneaegset surma.
EAT-Lanceti toitumisuuringut rahastas Ühendkuningriigi heategevusorganistasioon Wellcome Trust. Wellcome Trust on Bill ja Melinda Gatesi sihtasutuse järel maailma suuruselt teine inimeste tervisele keskendunud heategevusfond, mille aastane käive küündib miljarditesse dollaritesse. Ravimimagnaadi Henry Wellcome'i loodud fond oskas koos George Sorosega 1992. aasta Ühendkuningriigi Mustalt kolmapäevalt naelsterlingi vastu panustades miljardeid kasu teenda ja nägi ette 2008. aasta finantskriisi.
EAT-Lanceti rühmituse ettepanekud on nii radikaalsed, et muidu igast maailmapäästmise ja hea uue ilma ehitamise algatusest kinni haarav ÜRO tervishoiuorganisatsioon WHO ei toeta selle ettepanekuid. WHO hinnangul pööraks selliste toidusüsteemide rakendamine pea peale toidutootmisega seotud tööjõuturu ja hävitaks rahvaste kultuuriga seotud traditsioonilised toitumistavad.
Hoolimata WHO kahtlevast seisukohast, eelpool kirjeldatud inimeste menüü ümbertegemise idee levib. 12.–15. oktoobrini toimus Kopenhagenis kliimateemaline Maailma Meeride Kokkutulek (World Mayor Summit), kus ühe maailma päästmise plaanina lubati rakendada planeedi tervise menüüd. Neljateistkümne maailma suurlinna meerid lubasid radikaalselt vähendada liha tarbimist koolides, haiglates ja teistes ühiskondlikes hoonetes. Võttes küll esialgseks eesmärgiks pisut inimlikuma punase liha piiri – kuni 300 grammi nädalas.
Samasse planeedi päästmise menüü patta võib panna ka Helsingi ülikooli sööklate loomalihast loobumise otsuse.
Eestiski on avalikust aruteluruumist käinud läbi mõte, et liha tarbimist tuleks hakata maksustama.
Askees kuulub kristliku eluviisi juurde ja selle arukas elamine on kasulik nii vaimule, hingele kui ihule. Kui keegi tahab tervislikult toituda, loetagu, mida kirikuisad selle kohta arvavad.
Küll aga Valguseingelgi tahab välja näha nagu päris asi ja millegipärast on pea kõigi hullemate sektide – siinkohal tooks näiteks NXIVM-i või Nigeeria islamikoolide orjapidamise – repertuaaris totaalse ajude loputamise kõrval inimeste näljutamine. Progressiusk on saatanast, progressiivne ajupesu on infosfääris valdav ja see on kahtlane, kui kõige selle juures tahetakse inimesed Urr teab mille nimel näljapajukile saata.
Kindlasti leidis EAT-Lanceti teadlastejõuk teadusest ohtralt oma mõtteid kinnitavat materjali, kuid vähemalt samavõrra on teadus ka tõsiasi, et inimesest tegi inimese punase liha söömine ja selle küpsetama õppimine. Punane liha, soovitavalt küpsetatud, on teadaolevalt parim aju kütus.