Kaja Kallas. Foto: ekraanitõmmis

Kaja Kallas avaldas 13. septembril riigikogus saadikute küsimustele vastates arvamust, et opositsioonipoliitikud ei tohiks "vett segada ja lõputult küsimusi küsida".

Lisaks ei saa Kallas jätkuvalt enda sõnul aru, milles teda süüdistatakse.

Kallase poole pöördus tema abikaasale antud laenu lepinguid puudutavate küsimustega riigikogu keskerakondlasest ja korruptsioonivastase erikomisjoni liige Tõnis Mölder. (Videos alates ca 7:00) Möldri sõnul Kallas valetab kui väidab, et ta on korruptsioonivastasele komisjonile tutvusmiseks esitanud kõik oma lepingud. Lisaks ei lähe Kallase jutt, seda eriti viimastel päevadel, ja komisjoni käsutuses olevate Kallase laenu puudutavates dokumentides kirjutatu kokku:

"Austatud peaminister! Kogu austuses teie vastu jäävad mulle teie viimaste nädalate, aga ka viimaste päevade sammud arusaamatuks. Riigikogus olev [korruptsioonivastane eri]komisjon on palunud teil edastada need laenulepingud, mida te olete sõlminud oma abikaasa ettevõttega. Avalikkusele te olete öelnud, et te olete kõik need laenulepingud edastanud. Meie käsutuses oli kuni eilseni (12.09) üks laenuleping ja selle kaks lisa. Täna hommikul saabus uus laenuleping, mis ei lähe üldse kokku teie tegeliku ja eelneva jutuga. Lisaks on meil puudu veel üks laenuleping, mis käsitleb väiksemat summat. Miks te kohe alguses, kui komisjon kõike seda teilt palus, ei edastanud meile kogu tervikmaterjali?"

Mölder jätkas küsimusega, et miks Kallas ei avalikusta kogu abikaasale antud laenu puudutavat infot, kuna selline varjamine ja segase jutu ajamine heidab varju ka korruptsioonivastasele erikomisjonile. Mölder palus Kallaselt "lugu ausalt ära rääkida".

Keskerakonna saadik osutas ka moraalsele hinnangule Kallase tegevuse kohta ja leidis, et moraalne kompass peaks Kallasel endal olemas olema ja selle "ülesleidmine on juba teie enda väärtusruumi küsimus". 

Kaja Kallas vastas korruptsioonivastase erikomisjoni liikme küsimusele omapoolsete süüdistustega, nagu opositsiooni huvi oleks ainult "vahtu üles peksta". 

Kallas väitis, et ta ei saa aru, mida opositsioon talle ette heidab. Ta kinnitas, et on andnud erikomisjonile "lõpliku teksti", lisades sinna juurde, et tegelikult ei peaks ta sadu tuhandeid eurosid abikaasa ettevõttele laenates abikaasaga mingeid lepinguid sõlmima. Ta leidis, et riigikogu liikmed "ei tohiks seda vett segasemaks ajada" ja "lõputult küsimusi küsida". Kallas kordas oma sõnavõtu lõpuks, et ta "tahaks saada aru, milles teda süüdistatakse":

"Ma saan aru, et teie huvides on siin tohutult vett segada ja-ja vahtu üles peksta. Ma lihtsalt küsin, et kas teie kahtlus on see, et ma olen avalike huvide deklaratsioonis deklareerinud, et ma andsin oma abikaasa ettevõttele laenu, maksnud selle pealt ära maksud, siis intresside pealt? Et ma tegelikult ei teinud seda? Et mis see, mis see etteheide on? Ma esitasin teile lõpliku teksti. Et meil tegelikult abikaasaga ei peaks olema üldse omavahelisi lepinguid, me ei peaks panema neid kirjalikult kirja, et tegelikult mingit sellist nõuet ei ole. Aga… aga me oleme teinud seda ja me oleme teinud seda korrektselt. Mis see etteheide on ja kuidas see üldse asjasse puutub? Ma teie uudishimust saan muidugi aru, aga-aga minu meelest seda vett ei tohiks ka nagu kuidagi segasemaks ajada, et… et noh, lõputult te küsimusi saate küsida, lõputult te saate vastata, et te pole saanud piisavalt vastuseid, aga ma tahaksin aru saada, milles mind antud juhul süüdistatakse ja mille vastu ma ennast kaitsma pean. Aitäh!"

Toimetas Karol Kallas