Foto: mil.ee

Ühendkuningriigi ringhäälingule BBC antud intervjuus soovitas Kaja Kallas kõigile NATO liitlastele ajateenistust ja väitis, et Ühendkuningriigi puhul tähendaks see kahte miljonit sõdurit, mis hirmutaksid Venemaad.

BBC kirjutab

"Proua Kallas, kes on Eestit juhtinud alates 2021. aastast, näeb ajateenistust ühe olulise lahendusena nii Venemaa heidutamiseks kui selle rünnaku puhul tugevama kaitse tagajana.

"Meil [Eestil] on reservis 44 000 inimest, mis Suurbritanniaga võrreldes tähendaks ligi kahte miljonit reservväelast. Need oleksid kaks miljonit inimest, kes oleksid valmis kaitsma on kodumaad ja teaksid, kuidas seda teha."

Kui ta sedasi ootamatult osutas Britanniale, küsisin ma [ajakirjanik Nick Beake], et kas ta soovitab Ühendkuningriigile ajateenistuse taastamist?

"Loomulikult otsustab iga riik seda [ajateenistuse kehtestamise] ise, me oleme kõik demokraatiad, kuid ma soovitan seda mitmel põhjusel.""

Ühendkuningriigi kaitseministeerium kinnitas BBC-le, et ajateenistust pole kavas taastada. 

Ühendkuningriigis kehtestati ajateenistus 1949. aastal ja kõik mehed vanuses 17 kuni 21 eluaastat pidid läbima 18-kuulise sõjalise väljaõppe. Ajateenistuse kohustus kaotati 1960. aastal ja viimane kohustusliku ajateenistuse sõdur saadeti erru 1963. aastal.

Beake leidis ühest Tallinna kõrtsist lisaks üles kaks eestlasest muusikut, kes arvavad, et Eesti riigi kaitsmiseks on "teisi võimalusi" kui kohustuslik ajateenistus.

Suurem osa BBC artiklist keskendub tublidele Eesti kaitseväelastele.

Toimetas Karol Kallas