Mikk Pärnits auhinda vastu võtmas. Foto: justiitsministeerium

Eile tunnustasid president Kersti Kaljulaid ja justiitsminister Raivo Aeg teiste seas vägivallaennetaja auhinnaga ropu suu, solvangute ja äärmusvasakpoolsete vaadete poolest tuntud Mikk Pärnitsat, kes ilmus tseremooniale naiseriietes. Eriti kurioosne on see, et veel mõne aasta eest nõudis Aeg Pärnitsalt ropendamise ja sõimamise eest vabandamist.

Justiitsministeeriumi teatest selgub, et Pärnits ning tema tuttav, samuti preemia saanud Marianne Ubaleht algatasid sotsiaalmeediaplatvormil Instagram kampaania „See pole okei". Vastaval Instagrami kontol on hulk pilte meeste poolt naistele tehtud rohkem või vähem pealetükkivatest lähenemiskatsetest. Säärase konto pidamist peetigi kõrge auhinna vääriliseks.

Vasakpoolsete vaadete poolest tuntud Pärnits ilmus auhinda vastu võtma naiseriietes. Varem on Pärnits tuntust kogunud näiteks sellega, et on tembeldanud ERRis avaldatud artiklis Eestit "apartheidiriigiks" ning tema hinnangul on selle sajandi probleemiks "rassism ja valge terrorism".

Samuti on Pärnits avalikult sõimanud mainekat kirjandusteadlast ja kirjanikku Sirje Kiini. Tähelepanuväärne on see, et nüüd Pärnitsale auhinna andmises osalenud justiitsminister Raivo Aeg oli 2017. aastal sunnitud Pärnitsat sõimamise eest avalikult korrale kutsuma.

Aeg leidis toona, et Pärnits peaks daami ees vabandama, ja soovis Kiinile jaksu rünnakute talumisel.

"Kui inimene peab ennast kultuurisfääris tegijaks, siis ootaks, et ta käituks ka kultuurselt ja lugupidavalt, eriti naisterahva suhtes. Muidu pole teda võimalik pidada kultuuriinimeseks või kirjanikuks, kelleks ta ennast paistab pidavat," kirjutas Aeg siis.

"Keegi peab sellele tähelepanu juhtima, sest noorel mehel paistab kodusest kasvatusest vajaka jääma. Mikk Pärnits – noor mees, võta ennast kokku ja palu vabandust," sõnas Aeg, kes nüüd morni näoga Pärnitsa kõrval laval seisis.

Lisaks regulaarsele naiste solvamisele – muuhulga on Pärnits kirjutanud vulgaarse jutukese Objektiivi kolumnisti Malle Pärna kohta ning uurinud tuntud EKRE naispoliitikult, kas viimane "ikka taha laseb anda ja põske võtab", on Pärnitsal patoloogiline viha ka vanemaealiste vastu.

Nii kajastas Delfi tunamullu Pärnitsa feministlikus foorumis avaldatud seisukohta, et ta poleks üldse kurb, kui vanema põlvkonna inimestega juhtuks autoõnnetusi. "Säästaks paljusi kannatusi ja riiklikul tasemel piinlikkust," leidis Pärnits. Mujal on ta leidnud, et vanurid peaksid "eest ära surema".

Kutsub üles varasele seksuaalkasvatusele

Üritusel peetud kõnes, mille Pärnits ka oma Facebooki lehele postitas, kutsus roosat kleiti ja kõrgeid kontsi kandnud Pärnits üles "juba väga varases eas" lastele seksuaalkasvatust tegema. Tema hinnangul on "traditsiooniline perekond lapsele kõige ohtlikumaks kohaks" ning "seadused soosivad jätkuvalt vägistamiskultuuri."

Aktivisti hinnangul sisendatakse Eestis inimestele, et naine kuulub riigile ning tema ainus funktsioon elus on toota väikseid eestlasi. "Naine on meie ühiskonnas justkui ressurss ning vaikivad vägivallamehhanismid sisendavad meile kõigile, et naise funktsioon on suu kinni hoida ning teenida meest," sedastas Pärnits.

Allpool on valik teravatest reaktsioonidest Mikk Pärnitsa riiklikule premeerimisele.

Toimetas Jaanus Vogelberg

Meeleolukat homset taasiseseisvumise päeva, armas laulurahvas! Muhu muster on natsisümboolikaga võrdne abominatsioon…

Posted by Markus Järvi on Kolmapäev, 19. august 2020

Meie ühiskond on haige. Terves ühiskonnas ei saaks olla presidenti, kes premeerib vaimselt haiget inimest, kelle…

Posted by Jaak Madison on Kolmapäev, 19. august 2020

Auhinna laureaat ja eesti suur poeg Mikk Pärnits on tõepoolest panustanud väga tugevalt noorte aitamisse. Ta on neile…

Posted by Peeter Espak on Teisipäev, 18. august 2020

Kas pole see kena, et meie president näitab otse välja, kes on nö tema inimesed – Eesti ühiskonna parim osa, mis…

Posted by Varro Vooglaid on Teisipäev, 18. august 2020

Enam-vähem täpselt aasta enne oma ametiaja lõppu tundub Kersti Kaljulaid olevat selgelt jõudnud järeldusele, et teist…

Posted by Martin Helme on Kolmapäev, 19. august 2020

Mikk Pärnitsale vägivallavastase võitluse auhinna andmine rüvetab selle omal ajal minu asutatud auhinna tähendust….

Posted by Urmas Reinsalu on Kolmapäev, 19. august 2020