Kersti Kaljulaid aastal 2017. Foto: Bigstockphoto

Kersti Kaljulaid sai aastatel 2017-2019 Euroopa Liidu kontrollikojast kokku nn lahkumishüvitist 385 600 eurot. Rohkem ei peaks Kaljulaid endisest töökohast raha saama.

Kaljulaiu majandushuvide deklaratsioonist selgub, et mullu teenis ta Eesti presidendina 85 500 eurot, kuid Euroopa Kontrollikojast laekus tema kontole lausa 107 000 eurot. Aasta varem sai Kaljulaid Kontrollikojast 140 631 ning 2017. aastal 138 024 eurot, kokku seega ligi 386 000 eurot. Aastatel 2004-2016 kojas töötanud presidendil tekkis pärast sealt lahkumist nimelt õigus saada lahkumishüvitist.

Kaljulaid astus presidendiametisse 2016. aasta 10. oktoobril. Toona ei pidanud ta ise vajalikuks avalikkusele teada anda, et säärast suurt hüvitist saama hakkab. Võimalust selleks oli – näiteks andis Kaljulaid 2016. aasta lõpus Õhtulehele intervjuu, milles ajakirjanik tõi välja, et Eestisse kolides vähenevad tema sissetulekud. Seal Kaljulaid hüvitisi jutuks ei toonud, mille tõttu levis avalikkuse seas arvamus, et Kaljulaidi palk vähenes kolm korda.

Fakti paljastas alles järgmise aasta jaanuari lõpus Delfi. Euroopa kontrollikoja pressiesindaja Damijan Fišer kommenteeris toona Delfile, et vastavalt EL-i regulatsioonidele on kontrollikoja eksliikmetel pärast ametist lahkumist järgmised kolm aastat õigus nn üleminekutoetusele.

Toetuse mõte on tagada eksliikmetele "finantsiline kindlus" ja vältida muuhulgas seda, et nad asuksid kohe tööle mõnda erafirmasse, kus rakendaksid avalikus ametis saadud teadmisi. Kuna Kaljulaidil oli kontrollikojas staaži pisut üle 12 aasta, oli tema hüvitise määraks 60 protsenti sealsest palgast ehk 12 000 eurot.

Regulatsioonid sätestasid lisaks, et kui endine kõrge ametnik alustab üleminekutoetuse saamise ajal tulutoovat tegevust, arvestatakse toetusest maha summa, mille võrra tema igakuine brutotöötasu koos üleminekutoetusega ületab enne maksude mahaarvamist töötasu, mida ta sai kõrge ametnikuna.

Ehk – kui Kaljulaidi toetus ja presidendi palk (mis olid kokku brutos ligi 18 000 eurot) oleksid ületanud tema toonase töötasu (mis oli 20 000 eurot), oleks toetust vähendatud. Kuna see aga nii polnud, sai president kätte kogu hüvitise summa.