Irja Lutsar 2021. aasta Arvamusfestivalil. Foto: Sillerkiil, Wikimedia

Peaminister Kaja Kallas otsustas välja vahetada seni valitsust nõustanud teadusnõukoja, selle senise juhi Irja Lutsari asemel võtab töö üle Tartu Ülikooli professor Toivo Maimets. Peaministri sõnul olevat kaks aastat seda tööd oma põhiameti kõrvalt teinud teadlased väsinud ja vajavat puhkust, viimased aga väidet ei kinnita, kirjutab ERR.

Teisipäeva õhtul Kallase käest otsusest teada saanud Lutsar sõnas ERRile, et lahkumine pole vabatahtlik ja tema oleks soovinud tööga jätkata. ERRile antud intervjuus ütles Lutsar, et peab võimalikuks, et valitsus soovis nõukoja välja vahetada ka seetõttu, et teadlased jagasid valitsusele antud soovitusi ajakirjandusega. Tema teada soovisid ülejäänud liikmed, välja arvatud juba varem oma lahkumisest teatanud Andres Merits tööga jätkata.

Lutsari hinnangul on valitsus teinud vaktsineerimisega kaks suurt viga – esiteks ei suudetud kinni hoida esialgsest strateegiast vaktsineerida esmajoones ära vanemaealised inimesed ja meditsiinisüsteemi eesliinitöötajad, teiseks aga ei ole siiani tehtud vaktsiine maapiirkondade elanikele kodulähedaselt kättesaadavaks.

Ka Tartu ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer ütles Delfile, et ei mõista, miks otsustas Kaja Kallas jõulupühade eel senise teadusnõukoja laiali saata. "Ma ei tea, kust ta seda võtab," kommenteeris Fischer Kallase väidet, et nõukoja liikmed on väsinud. Samuti ei mõistnud ta, millega Kallas nende töö puhul rahul polnud, ja viitas, et peaministril on alati olnud võimalus kõigile nõukoja liikmetele otse helistada ja asju arutada.

Toimetas Jaanus Vogelberg