Peaminister Kaja Kallas pakkumas riigikogu infotunnis välja "lahendusi" energiakriisi ületamiseks, 14. septembril 2022. Foto: kuvatõmmis

Peaminister Kaja Kallas ütles eile riigikogu infotunnis, et energia säästmiseks oleks mõistlik, kui suured energiamahukad ettevõtted mõneks ajaks oma tegevuse peataksid, et kõik teised saaksid odavamat elektrit. Kallas nentis ühtlasi, et näiteks jooke saab "ka lihtsalt lumme panna" ja palus sellist "tervet talupojamõistust" mitte naeruvääristada.

Kallas märkis, et kolmapäeval tuli Euroopa Komisjon välja energiamajanduse toetamise seisukohtadega, mille hulgas oli ka energia kokkuhoiu ettepanek. Täpsemalt saab iga riik kohustuse vähemalt 10–15 protsenti elektrit kokku hoida.

"See võib tähendada teatud juhtudel ka seda, et kui meil on suured energiamahukad ettevõtted, ja meil on need nimekirjad olemas, kus tegelikult võib-olla töötajaid ei olegi nii palju, siis teatud juhtudel võib-olla on isegi mõistlikum, et need suured energiamahukad ettevõtted mõneks ajaks panevad ennast kinni selleks, et kõik teised saaksid odavamat elektrit," ütles peaminister.

"Ja loomulikult me peame tegema kõik selleks, et võimalikult vähe oleks pankrotte, aga ma ei saa seda kindlasti öelda, et ühtegi pankroti ei tule, sest rasked ajad on tulemas," lisas Kallas.

Kallas tõi eeskujuks ka ühes Soome poeomaniku, kes energia säästmiseks lülitas välja jooke sisaldavad külmkapid. "Ilmselt Soomes saab need ka lumme lihtsalt panna," nentis ta, lisades, et "on palju võimalusi, kui inimesed mõtlevad kõik kaasa".

Kallas palus ühtlasi, et käimas olevas energiasõjas ei naeruvääristataks sellist "tervet talupojamõistust".

Toimetas Martin Vaher