Foto: Scanpix

Vaatamata alanenud inflatsioonile ei lase Euroopa Keskpank alla intressimäära, mis on hakanud riikide majandusi pidurdama.

Täna oodatud intressimäära langus lükkub edasi. Praegu on Keskpanga poolt sätestatud 4,5-protsendine intressimäär, mis pärsib oluliselt majanduste taastumist ja arengut. Juba neljandat korda lükkab Euroopa Keskpank intressimäära alandamise edasi, vahendab Die Welt.

Juulis 2022 lõpetas Euroopa Keskpank null- ja negatiivse intressimäära, et ohjeldada kõrget inflatsiooni. Sellele järgnevalt on intressimäära tõstetud 10 korda. Kuigi see tõi kaasa laenuvõtmise vähenemise, on kõrged intressimäärad suur koormus ettevõtjatele ja pärsib majandust. Just seetõttu on suurenenud keskpangale surve intressmäära alla lasta. 

Inflatsioon on enamikes Euroopa riikides, kuigi see on kõrge, teatud määral stabiliseerunud. Kuigi ettevõtjad ootavad intressimäärade langetamist, siis enamike riikide keskpangad hoiatavad liiga kiire intressimäärade allatoomise eest. „Isegi kui on suur kiusatus: intressimäärade alandamiseks on veel liiga vara," sõnas Saksa Panga juht Joachim Nagel. Inflatsioon küll enam nii kõrge pole, kuid eesmärk ei olevat veel saavutatud.

Toimetas René Allik