Ameerika Ühendriikide asepresident Kamala Harris nimetas hiljuti ühes telesaates esinedes Ungari peaminister Viktor Orbáni mõrvariks. Ukraina internetiväljaande „Strana" teatel tegi Harris seda telekanali CBS vestlussaates „Late Show with Stephen Collbert".
Vahejuhtum leidis aset siis, kui saatejuht meenutas, kuidas USA endine president Donald Trump oli öelnud, et Ukraina sõja ja kõigi teiste lõpetamine olevat kõigest ühe telefonikõne kaugusel. Saatejuht loetles tuntud valitsus- ja riigijuhte, kellega Trump on heades suhetes: Viktor Orbán, Xi Jinping, Vladimir Putin ja Kim Jong-un. Sel hetkel segas Harris talle vahele, öeldes loetletute kohta: „Diktaatorid, autoritaarsed, inimesed, keda võib vabalt nimetada mõrvariteks."
Pärast seda hoiatas Harris, et kui Trump peaks saama uuesti presidendiks, siis saaks tollest diktaator. Ühtlasi hoiatas Harris ka Trumpi: selle eest, et eelloetletud poliitikud kasutavad viimast lihtsalt ära, mängivad temaga, surumaks läbi oma huve.
Ungari välisminister Péter Szijjártó arvustas Harrise kõnepruuki karmilt. „Nõnda peaministrist rääkida on vastuvõetamatu. See on lugupidamatuseavaldus mitte üksnes peaministri enda, vaid ka kogu ungari rahva suhtes," ütles Szijjártó Vene riiklikule uudisteagentuurile RIA antud usutluses 12. oktoobril.
„Oleme ameeriklastesse suhtunud alati austusega ning ootame, et nemad suhtuks omakorda austusega ungari rahvusesse. Selline ütlus on liitlaste puhul vastuvõetamatu," tsiteeris välisministrit samal päeval mõjukas Ungari internetiväljaanne „Mandiner".
Mahalaskmislubadus ja plagiaadisüüdistus
Vastukäiguna Harrise käitumisele otsis Ungari ajakirjandus ruttu üles vähemalt kaks Harrist kompromiteerivat fakti. Esiteks telesaate, kus Harris uhke relvaomanikuna kirjeldab, keda ta on valmis maha laskma. Nimekas Ungari internetiväljaanne „Portfolio" teatas 9. oktoobril, kuidas Harris oli Oprah Winfrey'le antud teleusutluses öelnud: „Kui keegi mu majja tungib, siis lasen ta maha." „Portfolio" kirjelduse kohaselt oli Harris küll kohe taibanud, et oli öelnud midagi lubamatut, kuid siiski lisanud naerdes: „Tõenäoliselt ei pidanuks ma seda ütlema. Aga küll mu valimismeeskond sellega pärast tegeleb."
Teiseks tõi Ungari ajakirjandus aga päevavalgele Harrise raamatu, kus leidub palju plagiaati.
„Mandiner" teatas 15. oktoobril, et rahvusvaheliselt kuulus plagiaadikütt Austriast, dr. Stefan Weber oli leidnud Harrise 2009. aastal ilmunud raamatust vähemalt 27 kohta, mis on plagiaat.
Pealkirja „Smart on Crime: A Career Prosecutor's Plan to Make Us Safer" kandva raamatu kirjutas Harris koos kaasautor Joan O'C. Hamiltoniga siis, kui kandideeris California osariigi peaprokuröriks. Weber tuvastas seda uurides, et raamatus oli tihtilugu esitatud tsitaate autori enese mõtete pähe. Esines ka vigaseid allikaviiteid. Kõige tipuks oli aga lugu justnagu Harrise lapsepõlvest, mis järeleuurimisel osutus hoopis mahaviksituks Martin Luther Kingilt. Viimatimainitu oli selle rääkinud ajakirjas „Playboy" 1965. aastal ilmunud usutluses.
Weberi avastusele juhtis laiema avalikkuse tähelepanu aktivist Chris Rufo USA Florida osariigist. Seejärel oli sunnitud plagiaadisüüdistuse paikapidavust tunnistama ka USA peavooluajakirjandus.
Toimetas Tõnu Kalvet