Venemaa suutis 2023. aasta lõpuks ehitada Moskva lähistele vähem kui üheksa kuuga uue S-400 õhutõrjesüsteemide tootmise tehase Foto: RuAviation

Venemaa eksperdi Kamil Galejevi asutatud mõttekoda Rhodus Intelligence avaldas hiljuti uuringu, milles selgitatakse, miks Venemaa vastased sanktsioonid ei tööta.

Järgnevalt Galejevi kokkuvõte uuringust:

Kui Venemaa on olnud pea kaks aastat enneolematult laiaulatuslike sanktsioonide kütkes, kuid sellest hoolimata on suurendanud oma rakettide toodangut, siis kõik sanktsioonid on sihitud valesti.

See on nii põhjusel, et poliitikate kujundajatel on piiratud arusaamine, kuidas toimib sõjaaja majandus.

Selline hämmastav saamatus Venemaa sõjatööstuse toodangu tõkestamisel muutub märksa arusaadavamaks siis, kui võetakse arvesse, et need sanktsioonid ei lähtu arusaamisest, kuidas toimib Venemaa sõjaväe tootmisbaas, millised on selle mõtteviisid, mida see on valmis ohvriks tooma, mis on selle pudelikaelad ja puudused.

Kamil Galejev Foto: X/@kamilkazani

Venemaa relvatoodangu ründamiseks on vaja esmalt teha selgeks, millised on sõjatööstuse pudelikaelad. Pudelikaelade tuvastamiseks peab selgeks tegema tarneahelad, seda nii teoorias kui praktikas. Viimane nõuab tõsist avalikest allikatest andmete kogumist ja analüüsi (OSINT) ning seda me [mõttekoja Rhodus Intelligence teadurid] tegime.

Mida me tuvastasime:

CNC masinaid tarnivad Venemaale rahvusvaheline konglomeraat EMCO, Ameerika Ühendriikide ettevõte Haas, Tšehhi Kovosvit Mas; Saksamaa DMG Mori, Hermle ja Heller; Šveitsi GF, Tšehhi Tos Varnsdorf ja Škoda, Lõuna-Korea Hyndai ja Hanwha, Saksamaa Walter, Šveitsi Schaublin, Saksamaa Index, Itaalia Parpas, USA Hardinge, Jaapani Fanuc, Tšehhi TDZ Turn, Hiina Vabariigi Leadwell, Saksamaa VDF Boehringer, Lõuna-Korea Doosan; Jaapani Mazak, Okuma ja Kitamura; Saksamaa Trumpf, Itaalia Biglia, USA NSH, Saksamaa Spinner, Itaalia Prima, Uus-Meremaa Anca ja Techni Waterjet, Belgia LVD, Venemaa Stan, Hiina RV DMTG. Lisaks tarnivad Venemaale oma masinaid suur hulk väiksemaid ettevõtteid, millest suurem osa asub Lääne-Euroopas ja Hiina Vabariigis. 

CNC kontrollereid tarnivad Jaapani Fanuc, Saksamaa Siemens ja Heidenhain.

Mõõtmisseadmeid ostab Venemaa ettevõtetelt: Ühendkuningriigi Renishaw ja Hexagon ning Saksamaa Zeissilt ning Boschilt.

Töötlemisseadmeid ostetakse Rootsi ettevõtetelt Sandvik ja Seco, Saksamaa Guhring, Šveitsi Erowa, Saksamaa Walter ja Zoller, Jaapani Kyocera ja Tungaloy, Lõuna-Korea Koroly, Iisraeli Iscar ja Türgi Eroglu.

Integreeritud lahendustega varustavad Venemaad Ukraina sõja ajal Saksamaa Siemens, Prantsusmaa Dassault, USA PTC ja Ansys.

Rhoduse analüüsis juhitakse eriti tähelepanu, et Siemens on maailmas ainukene ettevõte, mis on võimeline pakkuma sõjatööstusele kõik ühes CAD [joonised] koos CNC-ga lahendusi, mis vähendab igas tootmisastmes inimtööjõu vajadust.

Kui tuleks nimetada üks eriti haavatav Venemaa sõjatööstuse pudelikael, siis Galejevi sõnul on selleks Siemens Teamcenteri tootmistsükli haldamise tarkvara. Venemaa kõige kõrgetasemelisemad tehased, sealhulgas lennukite, lennukimootorite ja rakettide tootjad, on äärmiselt sõltuvad Siemensi lahendustest.

Kui Venemaa sõjatööstus 1990ndatel tuhast üles äratati, oli puudus oskustöölistest, asjasse puutuvatest teadmisest ja erialastest kutsekoolidest. Selleks, et tasandada ebaühtlase kvalifikatsiooniga tööjõu mõju ja tagada enam-vähem ühtlase kvaliteediga toodang, pidi Venemaa sõjatööstus panustama ulatuslikult Siemensi kaardile.

Toimetas Karol Kallas