Kanada inimeste meeleavaldus Covidi-türannia vastu võtab järjest kummalisemaid vorme: võimud leiavad, et meelt avaldavatest autojuhtidest saab lahti siis kui piirata nende ligipääsu kütusele ja esmatarbekaupadele. Kanada inimesed nii ei arva.
Kanada politsei on juba mõnda aega piiranud teid barrikadeerides toidu, kütuse ja muude esmatarbekaupade viimist Ameerika Ühendriikide ja Kanada vahelistes piiripunktides meelt avaldavatele veoautojuhtidele. Mis viis selleni, et näiteks Alberta osariigi Couttsi piiripunktis meelt avaldavatele autojuhtidele viisid inimesed kütust ja esmatabekaupu jalgsi, marssides neli ja pool tundi mööda maastiku.
Pühapäeval, 6. veebruaril, teatas Ottawa politsei sotsiaalmeedias:
TÄHTIS: Inimesed, kes püüavad viia meeleavaldajatele materiaalset abi (bensiini jne), võidakse arreteerida. [Korralduse] jõustamine on toimumas.
Kolmapäeval 9. veebruaril hakkas sotsiaalmeedias levima video meeleavaldajatest, kes Kanada lippe lehvitades marrsisid Ottawa parlamendihoone juures meelt avaldavate veoautojuhtide poole kandes punaseid kütusekanistreid. Videost on näha, et selliseid inimesi oli (vähemalt) sadu.
Ottawa politsei sõnul on "mõned" sellised korrarikkujad ka arreteeritud.
Kanadalaste põhiõiguseid kaitsev vabaühendus Justice Centre (Õiguskeskus) leiab, et Ottawa politsei keeld ei pruugi olla seaduslik. Justice Centre vahendab oma kodulehel keskuse juristi Nicholas Wansbutteri, kes esindab Vabaduse Konvoid (Freedom Convoy; autojuhtide meeleavalduse nimi), seisukoha:
Inimesed, kes viivad rahumeelselt meelt avaldavatele veoautojuhtidele toitu, vett, bensiini või muid tarbekaupu, ei riku ühtegi seadust. Sellistel politsei poolt tehtud ähvardustel, mis avaldati täna hommikul, pole mitte mingisugust alust.
Vabas ja demokraatlikus ühiskonnas, kus valitsevad õigusriigi põhimõtted, võivad inimesed vabalt üksteisega suhelda, sealhulgas anda ja saada kingitusi. Pole olemas seadust, mis lubaks Ottawa politseil arreteerida inimesi selle eest, et nad annavad kütust või toitu teisele kanadalasele.
Veoautojuhid ise rakendavad oma inimõiguste harta poolt tagatud väljendusvabaduse õigust, millega käib kaasas rahumeelne kogunemine, nagu neil on selleks seaduslik õigus.
Telekanali OANN ajakirjanik Jack Posobiec – kes on endale sotsiaalmeedia hüüdnimeks võtnud Truckistan Ambassador Poso – leiab Kanada meeleavaldusi kommenteerides:
Ma jätkuvalt ei saa sellest üle: Kanadas toimub päris tööliste ülestõus ja kogu vasakpoolne nomenklatuur on nende vastu.
Truckistani saadik jätkab Karl Marxi ühele kuulsamale loosungile osutava naljaga:
"Haarake enda kätte tootmisvahendid!"
Saagu nii!
Ei, nii ei tohi.
Punasest bensiinikanistrist on saanud omamoodi vastupanu sümbol üle maailma, mida näeb nii Euroopa, Austraalia, Uus-Meremaa kui Põhja-Ameerika meeleavaldustel.
Toimetas Karol Kallas