Foto: Hippopx

Kanada Briti Columbia provintsi kohtunik otsustas, et katoliku kogudus, mis ei lubanud ühel LGBT "uhkuse" grupeeringul kasutada kiriku ruume rahakogumise ürituse korraldamiseks, peab astuma inimõiguste tribunali ette.

Eelmise aasta märtsis otsustas Briti Columbia White Rock linnakese Star of the Sea (Meretäht) nimeline katoliku kogudus, et nad ei luba White Rocki uhkuse seltsil (Pride Society) kasutada kirikuhoone kõrval asuvat kogukonnasaali omasooiharate uhkuse nädala "armastus on armastus" rahakogumisürituse läbiviimiseks, vahendab LifeSiteNews.

White Rocki uhkuse selts polnud äraütlemisega rahul ja esitas 2019. aasta juunis koguduse peale Briti Columbia inimõiguste tribunalile kaebuse. Omasooiharate organisatsiooni sõnul olid ainult nemad need, kellele kogudus ära ütles, samas kui kõik teised soovijad said ruume kasutada. 

"Sedasi käitudes … kahjustas kogudus uhkuse seltsingu liikmete, kes peavad ennast LGBTQ+ kogukonna osaks ja toetavad seda, loomupärast väärikust, tundeid ning enesehinnangut," väitis seltsingu juht Ernie Klassen ajakirjanikele oma kaebust põhjendades.

Briti Columbia inimõiguste kohtu kohtunik Kathleen Smith otsustas 26. mail, et uhkuse seltsi kaebus tuleb tribunalis arutusele.

"Küsimuse all on olulised faktid ja teemad. Kaasuse teeb keeruliseks asjaolu, et tavajuhul kogudus lubab oma ruume katoliku kogukonna välistel inimestel kasutada," rääkis Smith ajakirjanikele.

"Nõustun seltsinguga, et ruumide äraütlemine tekitas neile lubamatuid raskusi. Sellega käib kaasas hulk keerulisi ja nüansirikkaid teemasid, sealhulgas küsimus sellest, mida tähendab [omasooiharate] uhkuse liikumine ja kuidas selle kaasuse osapoolte õigused omavahel konkureerivad. Minu arusaamise kohaselt peab neid küsimusi arutama tribunali täiskogu," kirjutas Smith oma otsuses.

Star of the Sea kogudus ja Vancouveri peapiiskopkond palusid inimõiguste tribunalil omasooiharate kaebust mitte arutada, kuid nende taotlus lükati tagasi.

Vancouveri peapiiskopkonna juristide sõnul ei tohiks religioosseid keskusi kohustada andma oma ruume eesmärkide teenistusse, mis ei vasta nende moraaliõpetusele. Samamoodi leiavad juristid, et White Rocki uhkuse seltsingu üritus oleks edendanud katoliku usu vastast homoseksuaalset elustiili.

Katoliku kiriku katekismus õpetab, et homoseksuaalsed suhted on rängad eksimused Jumala poolt seatud seaduse vastu ning olemuslikult loomuvastased.

Samas toonitab katekismus, et kuivõrd homoseksuaalne kalduvus on paljudele kannatuseks, tuleb sellistesse inimestesse suhtuda lugupidamise ja kaastundega, vältides nende ebaõiglast erinevat kohtlemist. Seevastu ei nõua katekismus homoseksuaalsete suhete moraalset heaks kiitmist.

Tribunali istungi toimumise aega pole veel kindlaks määratud.

Toimetas Karol Kallas