Veoautode autorong Ontario osariigi Highway 400-l. 27.01.2022. Foto: Scanpix

Kanada ja Ameerika Ühendriikide veoautojuhid ning nende toetajad korraldavad laupäeval 29. jaanuaril Kanada pealinnas Ottawas Covid-19 piirangute ja vaktsiinisunni vastase meeleavalduse. Meeleavaldusel osaleb eeldatavalt üle 50 000 suure veoauto ja üle 700 000 inimese. 

Protestide põhjuseks on 15. jaanuarist Kanadas kehtima hakanud nõudmine, et kõik Ameerika Ühendriikide ja Kanada vahel sõitvad vaktsineerimata veoautojuhid peavad enne piiri ületamist jääma kaheks nädalaks karantiini ning peale seda esitama negatiivse testi, vahendab Daily Wire.

Sellised piirangud võivad Covid-19 vastu sundvakstineerimisest keelduvatele veoautojuhtidele tähendada ühe karantiiniperioodi kohta kümnete tuhandete dollarite ulatuses sissetulekutest ilma jäämist.  

Ameerika Ühendriikides hakkas nõudmine, et veoautojuhid, kes ei ole USA kodanikud, peavad esitama riiki sisenedes vaktsineerimistõendi, kehtima 22. jaanuarist.

Veoautod hakkasid Kanada erinevatest piirkondadest pealinna poole sõitma juba käesoleva nädala alguses ja kolmapäevaks oli neid kogunenud erinevatele trassidele nii palju, et moodustasid väidetavalt Guinessi rekordi väärilise pikkusega autorongi.

Kanada veoautojuhtide meeleavadlusel osaleb väidetavalt ka  12 000 veoautot Ameerika Ühendriikidest.

Kanada peaministril Justin Trudeaul õnnestus meeleavaldajaid põhjalikult pahandada kui nimetas sadu tuhandeid meeleavaldajaid "äärmuslastest vähemuseks":

Pisikene, äärmuslastest vähemuse inimgrupp, kes on teel Ottawa poole, kelle esindatavad vaated ei ole vastuvõetavad, ei esinda kanadalasi, kes kannavad üksteise eest hoolt; kes teavad, et teaduse järgimine ja üksteise kaitsmise nimel pingutamine on parim viis, kuidas riigina kaitsta meie vabadusi, meie õiguseid ja meie väärtuseid.

Endine NHL hokimägija ja kahekordne olümpiavõitja Theo Fleury kritiseeris Trudeau sõnavõttu Fox News kolmapäevases jutusaates The Ingraham Angle:

Hetkel toimub Kanadas üks suuremaid revolutsioone… Hetkel sõidab Ottawa paralmendi poole 50 000 veoautot ja 1,4 miljonit inimest. Nad jäävad sinna seniks kui Trudeau tagasi astub.

Üks veoautojuhtide meeleavalduse organisaatoritest Art Meise leiab:

Ma ei oleks üllatunud, kui Ottawasse jõudes oleks meil kokku 150 000 veoautot ja 700 000 inimest."

Kanada veoautojuhtide "vabaduse konvoile" on toetust avaldanud Elon Musk, Joe Rogan ja Jordan Peterson.

Kanada veoautojuhtide ja nende toetajate meeleavaldusele saab kaasa elada sotsiaalmeedias räsisiltide #TruckersForFreedom2022  ja #TruckerConvoy2022 kaudu. 

Toimetas Karol Kallas