Kanada progressiusklik peaminister Justin Trudeau lubab, et tema enda ühiskonna sulgemisotsuste tõttu tekkinud majanduslangusele järgneb "feministlik, intersektsionaalne taastumine". Peaminister kommenteeris sellise sõnavõtuga uuringut, millest selgus, et naiste tööhõive on Kanadas võrreldes 2020. aasta veebruariga langenud 5,3 protsenti, samas kui meeste oma 3,7 protsenti.
Ajakirjanikele esinedes otsustas peaminister esineda virgunud sõnamänguga ja teatas: "Käesolev kriis on tekitanud naislanguse (she-cession) ja ähvardab paisata ajas tagasi raskelt kätte tulnud kõigi naiste sotsiaalse ja majanduslikku progressi," vahendab Summit News.
Inglise keeles on "majanduslangus" "recession" ja "she" nais(t)e kohta käiv isikuline asesõna, millest saab kokku "she-cession". Sõna võiks eesti keelde tõlkida "naislangus".
"Selleks, et ehitada üles õiglasem ja palju võrdsem Kanada, peame me tagama, et sellele kriisile järgneb feministlik, intersektsionaalne taastumine," jätkas Trudeau.
Peaminister kommenteeris sellise sõnavõtuga uuringut, millest selgus, et naiste tööhõive on Kanadas võrreldes 2020. aasta veebruariga langenud 5,3 protsenti, samas kui meeste oma 3,7 protsenti.
Põhjus, miks naiste tööhõive on just nii palju langenud, peitub just Trudeau enda kehtestatud piirangute poliitikas.
"Suurem osa töökohti on kadunud sektoritest nagu toitlustamine ja majutus, kus töötajad peavad klientidega otse suhtlema ja mis on sulgemise ning keeldude tõttu raskelt kannatanud," vahendab uuringut CBC News.
Trudeau on varemgi silma paistnud uute progressireligiooni sõnade leiutamisega. 2018. aastal Edmontonis toimunud kõnekoosolekul parandas peaminister ühe naisterahva sedastust: "Emaarmastus on armastus, mis muudab inimkonna (mankind) tulevikku".
"Meie ütleksime selle koha peal "inimkond" (peoplekind), mitte tingimata "inimkond" (mankind), sest nii on palju kaasavam," kommenteeris ta.
Siinkohal on taas tegemist sõnamänguga, sest inglise keeles on "man" nii "mees" kui "inimene". Progressiusu intersektsionaalses keelekasutuses on terminist "mankind" saanud vastutöötamise sihtmärk.
Toimetas Karol Kallas