Kaks aastat tagasi puhkes Kandas tohutu skandaal, mille põhjustas kunagiste põlisrahvaste laste internaatkoolide ümber asuvad väidetavad "massihauad".
Kanada valitsus asutas 1880. aastatel põlisrahvaste laste jaoks laiaulatusliku internaatkoolide võrgustiku (nn residential schools), mis 2022. aastal kuulutati peaminister Justin Trudeau valitsuse poolt "genotsiidiks". Kaks aastat tagasi hakkasid ilmuma õuduslood teemal, kuidas nimetatud internaatkoolide lähedalt on juba leitud sadade laste surnukehadega massihaudu. Tänaseks pole lähema uurimise käigus tuvastatud mitte ühtegi, vahendab New York Post.
Põlisrahvaste grupp Minegoziibe Anishinabe, mida teatakse ka Pine Creeki Esimese rahvana (Pine Creek First Nation), kaevas tänavu suvel Manitoba provintsis asuva Pine Creeki internaatkooli lähedal asuva katoliku kiriku keldris 14 kohas.
Esialgu näitas maapinna radar teatud anomaaliaid, kuid 18. augustil teatas Pine Creeki indiaanireservaadi hõimujuht Derek Nepinak, et mitte ühegi lapse säilmeid sealt ei leitud.
"Ma ei tahaks kasutada sõna pettus (hoax), kuna see on liiga jõuline. Samas ümbritseb seda teemat väga palju valeväiteid, millele pole mingit tõestust," kinnitab Montreali ülikooli ajaloo emeriitprofessor Jacques Rouillard.
Samas leiab Rouillard, et tuleb korraldada veelgi enam väljakaevamisi, kuna tegemist on Kanada jaoks väga valusa teemaga ja lõplik tõde on vaja välja selgitada. "Sellel teemal on liiga palju sõna võetud ja ära otsustatud, ilma igasuguse tõestuseta."
2021. aasta mais teatasid Briti Columbia esimese rahva suguharu Tk'emlúps te Secwépemc, et nad on leidnud ühe Briti Columbia internaatkooli lähistelt rohkem kui 200 säilmega laste massihaua. Tõestuseks oli maapinnaradari näidatud anomaaliad. Väljakaevamiste käigus ei leitud ühtegi surnukeha.
Tk'emlúps te Secwépemc pealik Rosanne Casimir teatas 2021. aasta 27. mail: "Meie kogukonnas on see teadmine (laste massihauad) kogu aeg olemas olnud ja nüüd on meil õnnestunud seda tõestada. Meie teadmiste kohaselt on tegemist dokumenteerimata surmadega."
Põlisrahvaste internaatkoolide võrgustik tegutses kuni käesoleva sajandi esimese kümnendi lõpuni ja kokku käis neis koolides hinnanguliselt 150 000 last.
Kuigi põlisrahvaste laste massihaudade jutupunktid võeti kõik progressiuskliku meedia ja nomenklatuuri poolt hoobilt omaks, mille baasil joonistati internaatkoolidest ning nende katoliku vaimulikest töötajatest deemonlik kuvand, siis kuni tänavu augusti lõpuni ei teostatud ühtegi väljakaevamist, mis väiteid tõestaks.
Koolide suurimaks süüks paistab jäävat siiski, et lapsed viidi neisse koolidesse sunniviisiliselt, mis põhjustas nende jaoks kultuurikatkestuse, millega suguharud pole kuidagi rahul. Samuti ei salga keegi, et elamistingimused olid neis koolides üpris karmid.
Ainult mõned päevad peale "massihaudade" olemasolu teatavaks saamist 2021. aastal andis Trudeau käsu langetada kõigi föderaalhoonete lipud poolde masti ja valitsus eraldas 320 miljonit dollarit teema lähemaks uurimiseks – mida kuni tänavu suveni ei tehtud. Sama aasta detsembris eraldas Kanada valitsus internaatkoolis käinud inimestele hüvitisteks 40 miljardit dollarit, mis teeb, oletades, et neist 150 000 lapsest, kes internaatkoolis käisid, on elus pooled, inimese kohta ligikaudu 600 000 dollarit.
Isegi paavst Franciscus esitas 2022. aastal katoliku kiriku nimel ametliku vabanduse.
Kirjanikud, teadlased ja poliitikud, kes julgesid massihaudade olemasolus kahelda, said hoobilt külge "genotsiidieitajate" sildi.
Samuti hakati valeuudise peale põletama katoliku kirikuid.
Tänaseks on kogu massihaudade lugu osutunud pigem "sajandi pettuseks", milles otseselt osales nii korporatiivne meedia, poliitiline nomenklatuur Trudeau juhtimisel ja progressistlik kultuuriüldsus.
Toimetas Karol Kallas