
Pankuri ja Davosi inimese Mark Carney juhitav Liberaalne Partei võitis küll Kanada üldvalimised, kuid parlamendienamuseks vajalikku 172 häält kokku saada neil ei õnnestunud.
Peamise liberaalide võidu põhjusena tuuakse Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi Kanada kui 51. USA osariigi teemaline aasimine ja kavandatavad tollimaksud, vahendab Reuters.
Konservatiivide juht Pierre Poilievre tunnistas kaotus ja lubas, et partei hoiab liberaalide vähemusvalitsuse tegevusel rangelt silma peal
Liberaalid kas osutusid valituks või juhtisid 164 valimispiirkonnas. Konservatiividel oli kogutud 147 kohta. Lõplik häältesaak alles selgub.
Mõttekoja Angus Reid Institute'i juhi Shachi Kurli sõnul võitsid liberaalid tänu kolmele asjaolule: Põhjuseks on paljude hoiak "ükskõik kes peale konservatiivide", Trumpi tollimaksud ja senise peaministri Justin Trudeau poliitikast lahkumine, mis tõi hulgaliselt vasakäärmuslasi ja seniseid liberaale partei valijate sekka tagasi."
Carney lubas valimiskampaania ajal Ameerika Ühendriikidega karmilt käituda ja vähendada Kanada sõltuvust Ameerika Ühendriikidest.
Osalt peetakse liberaalide võidu põhjuseks kanadalaste "patriotismi", mis pääses valla Trumpi väidetavate ähvarduste peale.
Trump omakorda võttis veel esmaspäeva hommikul kanadalasi aasida:
"Palju õnne tublidele Kanada inimestele. Valige inimene, kellel jagub jõudu ja tarkust langetada teie makse poole võrra, parandada sõjalist võimsust, seda tasuta, maailma parima tasemeni ja suurendab teie auto-, terase-. alumiiniumi-, puidu-, energia- ja kõigi teiste tööstuste mahtu neli korda, mida ei ähvarda ükski tolli- või muu maks. See juhtub kui Kanadast saab hinnaline 51. Ameerika Ühendriikide osariik. Hulk aastaid tagasi veetud kunstlik joon tuleb kaotada."
Liberaalid on Kanadas võitnud neljad järjestikused valimised.
Kanada ekspordist 75 protsenti läheb Ameerika Ühendriikidesse ja see moodustab 20–30 protsenti riigi sisemajanduse kogutoodangust. Töötajaskonnast sõltub USA-st kuskil kaks miljonit inimest ehk kümme protsenti.
Ameerika Ühendriikide kaubanduspuudujääk Kanadaga oli 2024. aastal ligikaudu 37 miljardit dollarit, mis enamuses on tingitud energiakandjate, täpsemalt toornafta, ekspordist. Kanada jaoks on kurb lugu selles, et USA-l pole tegelikult vaja sealt naftat importida. Samuti toodetakse suur osa USA autodest Kanadas. Trump on üheselt selgeks teinud, et tema arust võiks kõik USA autod olla toodetud Ameerika Ühendriikides.
Toimetas Karol Kallas