Kanada kohus hoiatas murelikku isa, et teda võidakse ilma määruseta vahistada, kui ta keeldub oma tütart tema poolt soovitud poisi nimega kutsumast, vahendavad The Federalist, CBN News ja Faithwire.
Isa "Clark" mõisteti süüdi perevägivallas, kuna ta jätkas oma teismelise tütre kutsumist tema sünninimega "Maxine" [nimed muudetud – toim].
Nüüdseks on Briti Columbia ülemkohus väljastanud ka tõkendi, ähvardades isa kohese vahistamisega ilma määruseta, kui politsei peaks leidma, et eksisteerib piisav alus arvamaks, et ta on viidanud oma tütrele eraviisiliselt või avalikult kui naissoost isikule.
Kohtuniku Francesca Marzari väljendas otsuse langetamisel selget pahameelt selle üle, et tüdruku isa teda jätkuvalt avalikult tüdrukuks nimetab ning nõudis, et edaspidi tuleb vastavalt tütre soovile viidata temale kui poisile.
Lisaks väljastas kohus ka vaikimismääruse, mis keelab isal juhtumist meedias rääkida — tal on isegi keelatud jagada tema enda vaikimismäärust kirjeldavaid kohtudokumente, kuigi need on nagunii juba avalikuks tehtud.
Kohtuniku sõnul on isa jätkuv valmisolek anda meediale intervjuusid, kus ta identifitseerib oma tütart naissoost isikuna, kasutab temale viitamiseks sünnipärast naise nime ning väljendab oma vastuseisu tema [hormonaal]ravile asetanud tütre "märkimisväärsesse ohuriski".
Kui tütre isa väitis vastu, et ta nendib lihtsalt bioloogilist tõsiasja, siis kuulutas kohtunik need kommentaarid lihtsalt selgeks näiteks "perevägivallast", kuna nende näol on tegemist tema tütre "sooidentiteedi avaliku eitusega".
"Ta on tüdruk," ütles isa väljaandele The Federalist. "Tema DNA ei muutu kõigi nende eksperimentide tulemusena, mida nad tema kallal teevad." Isa sõnul häirivad need hormonaalsüstid täielikult tema tütre puberteeti: "Tema luud lõpetavad kasvamise, tema aju ei arene välja… ning ta ei muutu poisiks — talle ei jää isegi piisavalt tugevaid luid, et olla enam tüdruk."
Vaatamata ülemkohtu poolt rakendatud äärmuslikele meetmetele tõkestamaks tütre isa võimalusi oma mure avalikuks väljendamiseks leidis kohtunik, et see otsus ei mõjuta isa "mõtte- ja sõnavabadust" vähimalgi määral.
"Ei eksisteeri ühtegi nõuet, et Clark peaks muutma oma vaateid selle osas, mis on tema arvates Maxine'ile parim," ütles Marzari. "See [otsus] mõjutab ainult seda, kuidas ta neid vaateid eraviisiliselt Maxine'ile ja avalikult kolmandatele osapooltele väljendab."
Milline on loo taust?
Veebruari lõpus otsustas Briti Columbia ülemkohus, et 14-aastane tüdruk Maxine võib saada soovitud meessuguhormoonide süste — see otsus langetati ilma tema vanemate nõusolekuta, pärast seda kui Maxine otsustas, et soovib poisiks muutuda.
Isa sõnul oli tema tütar enne oma otsust üles näidanud emotsionaalse ebastabiilsuse ja depressiooni märke ning ennast seksuaalselt välja elanud, harrastades lühikest aega ka lesbilisi suhteid.
Isa väitel ilmnesid tütre vaimse tervise probleemid pärast tema ja ta abikaasa lahutust ning on arvamusel, et tütre soov poisiks saada on tingitud sellest emotsionaalsest üleelamisest, mistõttu soovib ta olla kaasatud oma tütre terviseprobleemide lahendamisse.
Hoolimata korduvatest palvetest ei luba aga tema tütart "raviv" haigla ega ka tüdruku kool isal protseduuri sekkuda.
Isa apellatsiooni tütrele meessuguhormoonide süstimise lubamise otsuse osas arutatakse 14. mail.
Toimetas Martin Vaher