Saksamaa kantsler Angela Merkel ei kavatse muuta senist migratsioonipoliitikat, sest on veendunud, et migrantide vastuvõtmine on sakslaste ajalooline kohus. "Oleme viimase 11 kuuga juba väga-väga palju korda saatnud," teatas Merkel.
Kantsleri sõnul annab Saksamaa jätkuvalt varjupaika neile, kes põgenevad sõja või tagakiusamise eest.
Kuid Saksamaad tabanud terroriaktide laine paneb paljusid küsima, kas senine teretulemast-poliitika on ikka õigustatud. Alates 18. juulist on Saksamaal erinevates rünnakutes hukkunud 11 ja saanud viga kümneid inimesi ning see on tekitanud sakslastes üha rohkem vastumeelsust valitsuse poliitika suhtes.
Väljaandes Politico kirjutab publitsist ja ajakirjanik Konstantin Richter, et migrante lahkesti Saksamaale kutsudes pidas Merkel lisaks humanitaarsetele kaalutlustele silmas ka vajadust uute töökäte järele. Seniste demograafiliste protsesside, s.t ühiskonna vananemise jätkudes töötavad ÜRO ennustuse kohaselt aastal 2030 vaid pooled Saksa elanikud.
"Merkel arvas, et sakslased mõistavad seda, aga nad ei mõistnud. Kasu massilisest immigratsioonist võib pikemas perspektiivis heal juhul tõesti üle kaaluda lühemaajalised raskused. Kuid paljud elanikud – eriti vanemad ja konservatiivsemad – näevad ainult negatiivset külge. "Me saame hakkama," ütles Merkel neile, ja miljonid vastasid talle otsekui ühest suust: "Ei, me ei saa"," kirjutab Richter.
Seni on aasta jooksul riiki saabunud 1,3 miljonist nn pagulasest tööd leidnud vaid kaks protsenti, ja nendestki suur osa vaid lühiajalise töölepingu alusel.
Immigratsiooni ja põgenikega seotud küsimustega tegeleva riikliku büroo andmeil on tööle saanud kõigest 30 000 immigranti. Riikliku tööagentuuri hinnangul ei ole aga kolmel neljandikul saabunutest mitte mingisuguseid kutseoskusi.
Merkel ei kaota optimismi: "Oleme viimase 11 kuuga juba väga-väga palju korda saatnud."