Jaanus Karilaid. Foto: SAPTK

Keskerakondlasest riigikogu liige Jaanus Karilaid koos EKRE rahvaesindaja Urmas Espenbergiga esitasid eile riigikogule muudatusettepanekud riigireformi otsuse eelnõule, mis annaksid muuhulgas rahvale võimaluse presidenti otse valida.

Esimese punktina annaks muudatused 20 000-le hääleõiguslikule kodanikule õiguse seada üles presidendikandidaate sõltumata sellest, kas praegu kehtivat presidendivalimise regulatsiooni muudetakse või mitte, teatas Karilaid sotsiaalmeedias.

Teise punktina kehtestataks presidendi otsevalimised. “Juhul kui otsevalimisi ei tule, siis muuta Vabariigi Presidendi valimiskorda selliselt, et Vabariigi Presidendi valimised toimuksid ainult valimiskogus. Tuleb nõustuda Jüri Ratase poolt 7. septembril 2016 Postimehes avaldatuga: “Presidendi valimise õiguse rahvale andmine suurendaks riigipea sidet Eesti inimestega ning lähendaks riiki ja rahvast. Levinud vastuväide, nagu rahvas ei oskaks väärikat presidenti valida ning langeks odava populismi lõksu, on täiesti sisutühi.”,” kirjutas Karilaid.

Toimetas Jaanus Vogelberg