Foto: Piqsels

Kogu halva ja kurjaga, mis juhtus Covid-19 pandeemia ajal, kaasnes ka vähemalt üks positiivne asi – gripiviirus haihtus 2020. aastal aastaks ajaks maailmast ära, kirjutab Karol Kallas.

Möödunud nädalal sai teatavaks, et lisaks tavalisele faktikontrollile, on veel olemas ennetav faktikontroll. Kindlasti Eesti ennast tõestanud stratkommarid juba õpivad seda kuskil käsitsema, aga nemad on kõik seotud päris ajakirjandusega. Objektiiv paraku ei ole veel päris ajakirjandus, kuid tahab selleks jubedalt saada ja järgnev olgu esimene alandlik panus ennetava faktikontrolli vallas.

Ennetava faktikontrolli süsteem peitub väärteabe taga olevate mehhanismide ära tundmises. Käesoleval juhul on tegemist kahtluste tekitamise ja teaduse vastaste küsimuste esitamise kaudu väärteabe levitamisega.

Lühidalt probleemi olemusest. Ingliskeelses Twitteris levib järjekordne õudne vandenõuteooria, mis arutleb teemal, et väga suur osa Covid-19st võis olla hoopis gripp.

Korrates, et ükski korralik progressi- ja teaduse usku inimene sellist jama ei usu, aga vaatame siiski andmeid. Kõik teavad, et on olemas teaduslik konsensus, mis on kokku võetud 2021. aasta aprillis avaldatud Scientific Americani artiklis "Grippi pole olnud rohkem kui aasta" ja selle seisukoht kõlab: maski kandmine, parem hügieen, üksteisest eraldumine ja teised Covid-19 piiravad meetmed on vähendanud grippi haigestumiste arvu. "Vähendamine" tähendab antud juhul täielikku kadumist.

Maailma Terviseorganisatsiooni gripiandmebaas GISRS näitab, et alates 2020. aasta maist kuni 2021. aasta novembrini kadus gripp tervest maailmast praktiliselt ära.

Suhteliselt väikesed on andmebaasi näitajad ka enne 2010. aastat, kuid seal on tegemist pigem andmete kas saamatu või ebapiisava kogumisega. 

Järgnevad on Ameerika Ühendriikide Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskuste (CDC) registreeritud gripijuhtumite numbrid hooaegade kaupa (Ameerika Ühendriikides).

Ameerika Ühendriikides kukkus grippi haigestumine ühe aastaga ligi 21 000 korda. Peske käsi, kandke maski ja istuge üksi kodus ning sünnivad tõelised imed! Teadus on imeline.

Vaatame Eesti terviseameti statistikat. Järgnevad on neli gripihooaegade kaarti mis näitavad haigestumist maakondade kaupa 100 000 inimese kohta.

2020/2021 gripihooaja kaardilt näeb taaskord, millist imet teevad lihtne käte pesemine, ranged koroonapiirangud ja maskikandmine: Eesti viieteistkümnest maakonnast kümnes kadus gripp täielikult.

Järgnev tabel näitab gripihooaegade intensiivsust (100 000 elaniku kohta).

2020/2021, nagu eelnevatest kaartidest võis aru saada, valitses gripi vallas Eestis õnnistav tühjus.

Üldnumbreid Eesti gripi kohta ametlikest kanalitest allakirjutanul ei õnnestunud leida ja järgmised numbrid on võetud terviseameti tabelitest "gripi ja gripitaoliste ägedate viirusnakkuste esinemine Eestis".

  • 2019/2020 hooajal registreeris terviseamet 4388 puhast gripijuhtu.
  • 2020/2021 hooajal haigestus grippi 7 inimest.
  • 2021/2022 hooajal tuvastati gripp 14 955 juhul.

2020/2021 gripihooajal vähenes Eesti grippi haigestumine võrreldes eelmise hooajaga 627 korda.

Samas 2021/2022 gripihooajal suurenes grippi haigestumine võrreldes eelneva aastaga 2136 korda.

Kõik peaksid aru saama, mis juhtub siis kui enam üksteisest eemale ei hoita, käsi ei pesta ja maske ei kanta. Isegi gripp leiti jälle kuskilt üles ja see asus inimesi murdma ligi neli korda vihasemana.

Sajad ja tuhanded vandenõuteoreetikud arutavad Twitteris tõsimeeli, kas seda Covidit ikka nii palju oli ja kas tegemist oligi üldse pandeemiaga elik rahvusvahelise tervisehädaolukorraga.   

Uskuge teadust ja ärge kahelge teadusnõukoja ning staarperearst Karmen Jolleri ettekirjutustes. Peske käsi, kandke maski ja hoidke üksteisest eemale, ainult nii saab gripist lahti. WHO ja terviseameti graafikutest näeb, et käesoleval hooajal on gripiga olukord veelgi hullem kui eelmisel.

Viimase tähelepaneku juurde käib muidugi järgmine vandenõuteooria, nagu liigasurmadel ja plahvatuslikult kasvanud üldisel haigestumistel oleks midagi pistmist Covid-19 vaktsiinidega, aga selle faktikontrolli teeb Objektiiv ehk mõni järgmine kord.

Grippi puudutava vandenõuteooria, nagu see oleks 2020/2021 hooajal läinud Covidi patta, kuulutab faktikontroll üheselt VALEKS. Loodetavasti, kui mõni vandenõusid levitav portaal, nagu Uued Uudised või Telegram, selle teema üles võtab, siis ajab selline jutt päris teadust uskuvad inimesed ainult naerma.