Euroopa päeva eel pöördus Euroopa ülemkomissar Ursula von der Leyen rahva poole lühikese kõnega, mille sisuks oli, et Euroopa pole olnud mitte kunagi tugevam ja ühtsem ning kõigele muule lisaks saab Euroopa Liit hakkama ka Ukraina sõja väljakutsetega.
Suurem osa pühapäeval 8. mail ainult inglise keeles avaldatud pöördumisest keskendus Ukraina sõjale ja sellega kaasnevatele "väljakutsetele", mille kohta ülemkomissar arvas, et "me saame väljakutsetega hakkama" (we muster the challenge).
Lühikokkuvõtte tegi proua ülemkomissari pöördumisest ka Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela:
Von der Leyen leiab, et 72 aastat peale 2, Maailmasõja lõppu on Euroopa tugevam ja palju ühtsem kui kunagi varem.
Ta jätkas, et meie oleme taastumas Covidi kriisist. Ülemkomissari sõnul on liikmesriikidele koroonakriisi taastefondist NextGenerationEU jagatud välja sadakond miljardit eurot.
Leyeni sõnul nähakse kõvasti vaeva kliima kaitsmisega ja üritatakse kontinent vabastada välismaistest fossiilkütustest.
Ülemkomissari sõnul loob Euroopa Liit reegleid, mis kujundavad digitaalset ajastut väljaspool liidu piiregi. Ta on kindel, et kõik need asjad on saavutatavad, kuna "meie" oleme nii ühel meelel ja otsusekindlad.
"Euroopa kodanikud näitavad [maailmale] teed."
Eurooplased aitavad oma hädas olevaid naabreid ja tunnevad rohkem kui kunagi varem, et nad kuuluvad ühtsesse perre ning see täidab ülemkomissari südame uhkusega.
Eesti keeles on Euroopa Komisjoni liikmete üldametinimetuseks "volinik", kuid suurtes keeltes kasutatakse nende kohta sama sõna, millega määrateldakse Trotskit, Vorošilovit, Stalinit ja teisi rahvakomissare.
31. augustil 2015. aastal pidas toonane Saksamaa kantsler Angela Merkel puhkenud põgenikekriisi teemale pressikonverentsi, mille käigus ta kuulutas, et "me saame hakkama" (wir schaffen das). Suuresti tema survel avati Euroopa väravad miljonitele moslemiusulistele sisserändajatele.
Toimetas Karol Kallas