Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Eesti peaminister Jüri Ratas Tallinnas Euroopa Liidu digitippkohtumisel, 29. september 2017. Foto: Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna korraldatud häälekat protestiaktsiooni Tallinnas Kultuurikatla juures, kuhu reedel saabusid Euroopa Liidu digitippkohtumisele Saksamaa kantsler Angela Merkel ja teised Euroopa liidrid, märgati ka välismeedias. Mõned praegused ja endised võimupoliitikud väljendasid nördimust EKRE ning "lõugavate" ja "lollide" meeleavaldajate aadressil, heites neile ette "meie ühe suurima liitlase Saksamaa valitsusjuhi" labast mõnitamist.

Näiteks sotsiaaldemokraadist välisminister Sven Mikser kirjutas ühismeedias:

Oma tänasel "protestiaktsioonil" avas EKRE end taas kogu oma jõleduses. Meie ühe suurima liitlase Saksamaa Tallinnasse saabunud valitsusjuhi labane mõnitamine teenib ainult ühe riigi huve ja see riik ei ole Eesti. (Et mu mõistukõne kellelegi arusaamatuks ei jääks, siis ütlen otse ära, et see riik on Venemaa.)

Ma ei tunne kõiki neid kokku tulnud kirsberge ja pean seetõttu täiesti võimalikuks, et mõni neist on piisavalt loll uskumaks, et ajas seal Kultuurikatla juures Eesti asja. Martin Helmet ma nii rumalaks ei pea. Tema teab hästi, mida ta teeb. Ja see on asja juures eriti kole.

Aga Kristen Michalile tahaksin meenutada kõnekäändu, mis algab sõnadega "ütle mulle, kes on su sõber…

Pahane oli ka justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL):

Euroopa liidrid Tallinnas. Nende riikide juhid, kes on siia saatnud sõdurid, et Eestit Venemaa eest kaitsta. Selle tippkohtumise tegelik ja tugevaim sõnu on vaieldamatult meie jaoks julgeolekupoliitiline. Ja selle kõrval EKRE pottide-pannidega lõugamas ja Merkelit Hitleri ja esimees Maoga võrdlemas. Sama naist, kes on Saksamaal seisnud Saksa sotside plaani vastu Venemaa sanktsioonid tühistada ja ülemkogudel seisnud nagu müür Venemaa sanktsioonide leevendamise vastu. Mis see sõnum EKRE-l on? Eurooplased, kasige oma sõduritega Eestist minema? Eurooplased, kasige Eestist minema? Millegipärast meenuvad mulle röökivad meeleavaldajad külma sõja ajal Saksamaal, kes nõudsid ühepoolset desarmeerimist ja USA rakettide Saksamaalt välja viimist. See pole mitte rahvuslus, vaid rahvusluse paroodia ja kasulik idiootsus. Kellele, saab igaüks aru, kel aru peas on. Üllatav, et Reformierakond on suures võimutuhinas sedasorti poliitika reklaamimisega kaasa läinud.

Sõnakas reformierakondlane Jürgen Ligi aga teatas:

EKREst on saanud ehteuroopalik rahvuskonservatiivne partei – kasutab samu võtteid ja jutupunkte, mille otsad, rahakanalid ja eesmärgid viivad reeglina Kremlisse. Sealne välispoliitika keskendubki suuresti Lääne liitlassuhete lõhkumisele, järgijate oma tihti NATO-, aga alati EL-vaenulikkusele. Niimoodi laamendada võib isoleerunud suurriik, ehkki tulemus on majanduslik allakäik ja poliitiline põlatus, aga Eestile kui Lääne perifeeria väikeriigile ei ole ainustki julgeoleku- ega majandusmudelit, millega see nõmetsemine kokku käiks. Inimlikult alatu, aga ka intellektuaalselt nii küündimatu, et ilmselgelt ei otsigi Helmed ühtki mõistusega valijat.

Neljapäeval kinnitas aga president Kersti Kaljulaid kohtumisel Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga, et Eesti toetab reforme, mis muudavad Euroopa Liidu tugevamaks.

"Euroopa Liit on meie vabaduse ja iseseisvuse peamine garantii, sestap on meie huvi, et see ühendus oleks võimalikult tegus ja ühtne. Meie jaoks ei tähenda EL mitte ainult majanduslikke võimalusi, vaid kuulumist ühisesse väärtusruumi. Me toetame neid reforme, mis muudavad ELi tugevamaks," vahendab presidendi kantselei Kersti Kajulaidi sõnu.