Auk on vaataja silmades. Foto: Bkovak/Bigstockphoto.com

Plaan paigata Brexitist tekkiv auk Euroopa Liidu eelarves 56 miljardi Euroopa Keskpanga (EKP) kasumitest kougitud euroga kujutaks endast sammu Euroopa Ühendriikide suunas, hoiatab Itaalia ökonomist Matteo Rovatti.

Rovatti sõnutsi oleks tegemist EKP poolt raha trükkimise teel teenitud kasumi kallamisega otse Euroopa Liidu kukrusse, millest omakorda võidakse tuletada institutsioon volitustega kehtestada üleliidulisi makse, kirjutab Daily Express.

"See samm tundub tühine, kujutades endast tegelikult aga düstoopilist luupainajat, mille euromeelsed kodanikud neelavad alla kui suure kultuurisaavutuse – neid "Euroopa Ühendriike" peaks iga tõeline patrioot oma esmaseks vaenlaseks pidama," ütles Rovatti.

"Me oleme praegu veel lihtsa ettepaneku tasandil, kuid me ei tohi iial unustada, et just sellist meetodit on Euroopa Liidu bürokraadid alati kasutanud: esitatakse ettepanek, vaadatakse milline on reaktsioon, ning siis tehakse asi hiljem tasahilju teoks."

EKP omalt poolt rõhutas, et iga selline muutus eeldaks nende staatuse muutmist.

"Liikmesriikide keskpangad jaotaksid selle [raha] lähtuvalt oma seadustest koos omaenda kasumitega osanikele, kelleks on rahandusministeeriumid," ütles EKP pressiesindaja.

"Vastavad ministeeriumid ja valitsused otsustavad, mida selle rahaga teha."

Euroopa Liidu eelarvele pärast Suurbritannia lahkumist vaadatakse liikmesriikide lõikes väga erinevalt.

Kui Prantsusmaa ja Saksamaa on nentinud, et võivad teatud tingimustel ühisesse patta rohkem raha panna, siis Soome on oma rahandusministri Petteri Orpo suu läbi sedastanud, et eelarve peaks pärast Brexitit lihtsalt pisem olema.

Naabriga on nõus ka kolleeg Rootsist Magdalena Andersson, kes täpsustab, et auku ei teki.

"See pole auk," ütles Andersson. "Britanniat ei ole enam [meie hulgas], seega tuleb eelarvet koomale tõmmata."

Soome suurematest maksetest Euroopa Liidu eelarvesse: see on talumatu