Foto: Piqsels

USA investeerimispanga Goldman Sachsi majandusteadlase Jeffrey Currie esitatud andmetest võib järeldada, et tänase tehnoloogilise taseme juures on investeeringud "taastuvenergiasse" mõttetud. 

Goldman Sachsi maailma tooraineinvesteeringute uuringute juht Currie väitis telekanalile CNBC antud intervjuus, et kui kümme aastat tagasi oli fossiilkütuste osakaal Ameerika Ühendriikide energiatarbimisest 82 protsenti, siis 2021. aasta lõpuks langes see 81 protsendini. 

Kümne aasta jooksul investeeriti Ameerika Ühendriikides taastuvenergeetikasse 3,8 triljonit dollarit, tänu millele suurenes taastuvenergia osakaal ühe protsendi võrra.

Saatejuht uuris Currie käest, et kui OPEC kiusab, siis kas selle vastu oleks aidanud õigel ajal alternatiivsesse taastuvenergiasse investeerimine, nagu seda tehakse Euroopas?

Currie vastas, et aidanud oleks OPECile alternatiivsete fossiilkütuste ammutamisse investeerimine. "Vaatame kui palju ja mida roheinvesteeringud meile annavad," jätkas Currie. "Siin on käesoleva aasta jaanuari statistika. Eelmise [2021.] aasta lõpu seisuga moodustasid fossiilkütused Ameerika Ühendriikide energiatarbimisest 81 protsenti. Kümme aastat tagasi oli [fossiilkütuse] määr energiatarbimisest 82 protsenti. Selle aja jooksul investeeriti kokku taastuvatesse energiaallikatesse 3,8 triljonit dollarit. … See vähendas fossilkütuste tarbimist 82 protsendilt 81 protsendini. Kuid vaadates, mis hiljuti on energiaturgudel juhtunud, kuna suur osa [Venemaa] gaasist on ära langenud ja see on asendatud kivisöega, siis on fossiilkütuste osakaal tänaseks üle 82 protsendi. Selle juures tuleb arvestada lisaks sellega, et taastuvenergia näol lisatakse küll tootmisvõimsusi, kuid nende tootmisvõimuste rakendamise määr on küllalt madal."

Ameerika Ühendriikide elektritootmine 2012 ja 2021

USA energiatootmise osakaal 2012. aastal valdkondade kaupa protsentides: sinine – kivisüsi, oranž – tuumaenergia, roheline – taastuvenergia, sinakasroheline – nafta, kollane – maagaas. Allikas: nrel.gov 

USA 2021. aasta primaarenergia tarbimine energiaallika järele. Punane – nafta, pruun – tuumaenergia, hall – söeenergia, roheline – taastuvenergia, sinine – maagaas. Allikas: eia.gov

Ajavahemikus 2012 kuni 2021 suurenes Ameerika Ühendriikide energiatarbimine 23 protsenti.

Ameerika Ühendriikide sisemajanduse kogutoodang oli 2021. aastal 23 triljonit dollarit.

Maailma SKT suuruseks 2021. aastal hinnatakse 96,3 triljonit dollarit.

Järgmised numbrid sobivad küll ainult mõtteharjutuseks, kuid kui 81 korrutada 3,8, saab vastuseks 307,8.