François-Marius Granet: Templiordu nõukogu Pariisis 22. aprillil 1147; 1844

Keskerakonna 2023. aasta riigikogu valimisprogrammi kaitsepoliitika osas nimetatakse Venemaad "agressoriks" ja inimeste kaitsetahte ning moraali võimendajana nähakse ette kaplaniteenistuse taastamine.

Keskerakonna valimisplatvormi kaitsepoliitika parandamiseks vajalike sammude nimekirja lõpuosas nähakse kaitsetahte säilimise meetmena ette kaplaniteenistuse taastamist (lk 8). 

"Taastada kaitseväes kaplaniteenistus, et tagada reserv- ja tegevväelastele kaitsetahte säilimine ning pakkuda neile moraalset tuge," kirjutab Keskerakond. 

Kaplaniteenistus on kaitseväes alles, kuid terve Eesti kaitseväe kohta on ametis ainult peakaplan, kapteni aukraadis Ago Lilleorg.

2021. aasta mais, vastavalt Keskerakonna ja Reformierakonna valitsuse antud käsule vähendada kaitseväe kulutusi, otsustas kaitseväe juht Martin Herem vallandada peale peakaplani kõik ülejäänud kaitseväe kaplanid. 

Heremile antud kulutuste vähendamise käsu, mis toimus vähem kui aasta enne Ukraina sõja algust, vahendajaks oli reformierakondlasest kaitseminister Kalle Laanet. Kaitseministeerium on oravapartei vallata olev "silotorn" tänaseni.

Herem kommenteeris kaplanite vallandamist, et vaimulik abi korraldatakse kohalike kirikute abiga, mida koordineerib peakaplan. Kuigi kaplanite järgi on tema sõnul vajadus, siis "see kattub nende samade küsimustega, mis on psühholoogidel".  

Kaplaniteenistusega samaväärse "ühiskonna kaitsetahte arendajana" nähakse ette tippsportalste tarbeks kaitseväe spordirühma taastamine.

Samuti lubatakse võtta uuesti teenistusse kaitseväe orkester.

Toimetas Karol Kallas