Foto: riigikogu.ee

Keskerakonna laste- ja peretoetuste suurendamise eelnõu läbis eile esimese lugemise. Reformierakond tegi küll ettepaneku eelnõu tagasilükkamiseks, kuid 56 riigikogu saadikut hääletas selle vastu ning vaid 32 selle poolt, seega läheb eelnõu teisele lugemisele. Eelnõu vastuvõtmine tähendab aga peaminister Kaja Kallase sõnul praeguse koalitsiooni lõppu.

Kuigi Reformierakond on praegusel hetkel laste- ja peretoetuste suurendamise vastu, soovib koalitsioonipartner Keskerakond eelnõuga edasi liikuda.

Keskerakonnast hääletasid eelnõu tagasilükkamise vastu Dmitri Dmitrijev, Enn Eesmaa, Kaido Höövelson, Maria Jufereva-Skuratovski, Marek Jürgenson, Jaanus Karilaid, Mihhail Korb, Andrei Korobeinik, Siret Kotka, Igor Kravtšenko, Oudekki Loone, Natalia Malleus, Aadu Must, Tõnis Mölder, Peeter Rahnel, Kersti Sarapuu, Mihhail Stalnuhhin, Tarmo Tamm, Marika Tuus-Laul, Viktor Vassiljev ja Marko Šorin. Ainsana jättis kohal viibinud Keskerakonna saadikutest hääletamata Mailis Reps.

Keskerakonna fraktsiooni poolt algatatud eelnõu eesmärk on toetada Eesti lastega perede toimetulekut.

Kui eelnõu vastu võetakse, suureneb esimese ja teise lapse lapsetoetus 100 euroni praeguse 60 euro asemel ehk samale tasemele, nagu on lapsetoetus kolmandale ja järgmistele lastele. Edaspidi on lapsetoetus võrdselt iga lapse eest 100 eurot kuus.

Muudatus suurendaks kolme- kuni kuuelapseliste perede lasterikka pere toetust 300 euro asemel 700 euroni kalendrikuus ning seitsme- ja enamalapseliste perede lasterikka pere toetust 900 euroni varasema 400 euro asemel.

Kaja Kallas: peretoetuste eelnõu vastuvõtmine tähendab koalitsiooni lõppu

Reformierakondlasest peaminister Kaja Kallas on aga andnud mõista, et peretoetuste eelnõu vastuvõtmine tähendab koalitsiooni lõppu: „Kui otsitakse enamust väljaspoolt koalitsiooni, siis seda valitsust ja koalitsiooni ei ole."

Kallas lisas veel pärast eelnõu esimest lugemist, et koalitsiooni jätkumist otsustab siiski lõpphääletus: „Ma ei rääkinud esimesest lugemisest. Ma ütlesin, et selge on see, et kui need asjad hääletatakse sisse sellisel kujul, siis meil seda koalitsiooni ei ole. Aga selge on ju see, et esimesel lugemisel ei juhtu midagi. Olen täpselt sama juttu rääkinud, miks varemgi olen rääkinud."

Reformierakond sooviks eelnõud arutada sügisel

Peaminister sooviks peretoetuste eelnõud arutada hoopis sügisel koos riigieelarvega, kuna siis on valitsusel parem arusaam majanduslikust olukorrast ning sellest, kust võiks tulla toetuste suurendamise jaoks vajalikud 300 miljonit aastas.

„Oleme seda igal pool öelnud, et sellisel kujul kiirkorras kulude mahus ligi 300 miljonit eurot aastas juurde tekitamine – mis tähendab veel seda, et see tõuseb järgmisel aastal ja [sellest] järgmisel aastal – nõuab ka arutelu, kust tulud tekivad nende kulude katmiseks. Ja seda peaks tegema riigieelarve raames," selgitas ta.

Toimetas Martin Vaher