Sotsioloog Juhan Kivirähk on mures, et EKRE vastuseis pagulastele, kooseluseadusele ja piirileppele on nii mõjukas ainult tänu sellele, et "puudub valitsuse poolt kommunikeeritud ühtne ja usaldusväärne seisukoht nende sammude vajalikkuse ja läbimõelduse kohta," vahendab ERR.
EKRE edu rändekriisi ärakasutamisel oma toetuse tõstmiseks põhineb Kivirähki arvates osalt sellel, et kuigi peavoolumeedias nende seisukohti eriti ei kajastata, on erakond loonud oma uudiste- ja arvamusportaali ning on aktiivne ka sotsiaalmeedias.
"EKRE populistlik tegevus võib kahtlemata võita uusi toetajaid, kui nende poolt kasutatavale moonutatud infovoole ei seata vastu piisavalt veenvaid alternatiivseid käsitlusi," muretseb Turu-uuringute AS-i uuringujuht.
Juhan Kivirähki hinnangul on "hoolivat konservatiivsust" propageeriv IRL kaotanud valitsuse poliitikaga rahulolematuid valijaid nii Vabaerakonnale kui EKRE-le ja see protsess jätkub ka järgmisel aastal. IRL on võtnud pagulaste küsimuses rangema tooni ja seisab vastu kooseluseadusele, kuid sellega ei suudeta enam tagasi võita neid valijaid, kes on juba EKRE poolele üle läinud.
Kivirähki arvates peaks IRL ennast määratlema erakonnana, kes esindab valitsuses rahvuslik-konservatiivseid väärtusi, kuid ei tööta seejuures vastu valitsuse poliitikale euroopalike väärtuste järgimisel. "Isikuvabadusi vastustades nad vaid nõrgendavad iseenda positsioone ning aitavad kaasa EKRE tõusule," ütles Kivirähk, pidades ilmselt silmas IRL-i vastuseisu kooseluseadusele ja ka burkakeeldu.
Meedias on pakkunud kõneainet IRL-i noorteorganisatsiooni juht Linda Eichleri välja käidud idee konservatiivsete parteide ühinemisest. Politoloog Tõnis Saarts ei pea seda eriti tõenäoliseks, sest IRL on tema hinnangul klassikaliselt rahvuslik-konservatiivne, seevastu EKRE kalduvat hoopis paremäärmuslusse.
Saarts usub, et kui IRL hakkab jääma alla valimiskünnise, on neil ainsaks realistlikuks perspektiiviks liitumine Reformierakonnaga. Teisalt leiab Juhan Kivirähk, et IRL-ile on tegelikult väga lähedane Vabaerakond.
"IRL-i noorteorganisatsiooni üleskutsel konservatiivsete erakondade ühinemiseks on tegelikult ju üsna ratsionaalne iva – tänane Vabaerakond erineb IRL-ist vaid detailides. Ja mõlemad erakonnad toetavad, küll pisut häbelikumalt, neid põhimõtteid, mida käredamas vormis väljendab EKRE," arvab Kivirähk.