Kirjanik ja Objektiivi kaasautor (:)kivisildnik valiti viimastel kohalike omavalitsuste volikogude valimistel EKRE nimekirjas 327 häälega Pärnu linnavolikokku. Esmaspäeval 22. novembril toimunud, ligi kümme tundi kestnud, volikogu istungil sai (:)kivisildnikust, kodanikunimega Sven Sildnikust, Pärnu linnavolikogu revisjonikomisjoni esimees.
(:)kivisildniku poolt hääletasid opositsioonierakondade EKRE ja Isamaa ning anonüümseks jääda soovivad koalitsiooni saadikud. Saadikute kehakeelt jälgides oli ilmselge, et vastu olid, või jätsid hääletamata, linnapea Romek Kosenkraniuse valimisliit Pärnu Ühendab ja Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Toomas Kivimägi juhitud Reformierakonna fraktsioon.
Revisjonikomisjoni kuulub koos esimehega kolm liiget, peale (:)kivisildniku revideerib Pärnu linnavalitsuse tegemisi veel aseesimees Olav Karulin linnapea valimisliidust ja Priit Sutt EKREst.
(:)kivisildniku sõnul on volikogu revidentide võimalused millessegi oluliselt sekkuda suhteliselt kängitsetud erinevate reglementide ja määruste rägastikku, kuid vastne volikogu liige lubab anda endast parima. Kui muud ei ole võimalik (loodetavasti on), siis lubab ta vähemalt kõikvõimalikke nurjatusi kõva häälega manada.
Objektiivi küsimusele, mida Pärnu uus revident peab oma esmaseks väljakutseks, vastas (:)kivisildnik:
Kõige suurem väljakutse on revisjonikomisjoni esimehe madal palk. Revisjonikomisjoni esimehe tasu on kolmsada eurot. See on palgavaesusega võrreldav sissetulek ja sellega võib osalt põhjendada, miks siiani pole revisjonikomisjonist olnud linnas suuremat tolku. Tuleb luuletuste kirjutamisega lisa teenida. Samas see palk on piisav, et mitte pistist võtta ja volikogu istungite vahel antakse päris hästi süüa. Õnneks linnapea ja teiste kõrgete ametnike palka tõsteti metsikult ja oli ka mida tõsta – sellest on kindlasti rõõmu nii lasteaenikel kui vanadekodu sanitaridel ning muudel linnakehvikutel.
Tõsisemalt rääkides, siis jääb mulje, et Pärnu elanike jaoks on elu ja surma küsimus uus sild. Pärnu kolmanda silla ehitamisele oli rajatud ühe jõugu (Reformierakonna) kampaania ja lubadusele, et Kivimägi toob selle jaoks riigilt Pärnusse 8,7 miljonit eurot, on rajatud ka tänane Pärnu koalitsioon (Pärnu Ühendab, Reformierakond ja Keskerakond).
Kuid 22. novembri istungil selgus, et kui see lubatud ligi üheksa miljonit eurot isegi kuskil on olemas, siis seda raha Pärnu uue silla ehitamiseks kasutada ei saa. See raha peab olema ära kasutatud 2023. aastaks, aga sild ei valmi enne 2024. aasta sügist. Abilinnapea Meelis Kuke sõnul on "see rong läinud".
Asjaolu, et seda sillaraha ei tule, pidi olema ametnikele ja asjaosalistele poliitikutele olema selge ammu enne valimisi. Ometi mitte keegi ei kõssanud sellest mitte sõnagi. Kui nii olulise teemaga on selline pudru ja kapsad, siis mis veel väikemate summade kulutamise vallas toimub? Saab ainult järeldada, et kas poliitikud ja ametnikud on täiesti dementsed või pärnakatele nii enne valimisi kui muidu linna rahaasjade kohta lihtsalt valetatakse ning tänane valimisliit on rajatud pettusele. Või kui keegi midagi viidatud rahatusest midagi ka teadis, siis kõik vaikisid kui haud. Miks ometi? Eriti küünilisena mõjuvad siinkohal Kivimäe korduvad ähvardused, et "kui Reformierakond jääb opositsiooni, siis uut silda ei tule".
Meenub millegi pärast Eesti Raudtee erastamine, mille kohta üks asjasse puutuv inimene leidis, et "tegemist on kas lolluse või kuritegevusega". Kas Pärnu ametnikud ja juhtpoliitikud on dementsed, või on tegemist kuritegevusega, on ilma kohtuotsuseta raske öelda, mõlemal juhul ei sobi taolised inimesed Pärnu linna juhtima ja sellisena näen ma ühte enda ees seisvat suuremat väljakutset. Mind kui revidenti teeb selline emba-kumba olukord valvsaks. Ei pea olema tuumafüüsik, ega raketiteadlane saamaks aru, et linna rahaasjad on mädad. 8,7 miljonit eurot on kümme protsenti linna eelarvest.
Teiselt poolt vaatan lootusrikkalt tulevikku, sest kui läheb (sillaraha) röövsaagi jagamiseks, tekivad valitsevas jõugus ka vastuolud ja ilmuvad välja "vilepuhujad". Olen põhjendatult lootusrikas, üldse loomu poolest optimist.
Küsimusele, milliseid kirjanduslikke eeskujusid võiks kirjanik ja revident (:)kivisildnik oma võimaliku tegevuse iseloomustamiseks tuua, kõlas vastuseks:
Nikolai Gogol on küll kirjutanud komöödia "Revident", kuid sellega – kui välja arvata, et me kõik tahame pisut paremini elada – ei näe oma tegevuses niivõrd seost. Küll aga Pärnus valitsev olukord meenutab liigagi sama autori "Surnud hingi", sest kogu koalitsiooni poolne kauplemine Pärnu inimestega käib "surnud" või "surnult sündinud" silla eest.
Hetke seisuga seda silda ei tule ja minu kohus esmalt on saada ise aru, mis ja miks tegelikult toimub.
Lisaks linna revidendi kohale, kuulub (:)kivisildnik veel Pärnu linnavalikogu haridus- ja kultuurikomisjoni ning noortekogu komisjoni. Revidendi ametiaeg kestab neli aastat, või kuni uue koalitsiooni ametisse asumiseni.
Toimetas Karol Kallas