Greta Thunberg. Foto: Scanpix

Väljaanne Politico paljastab, et juba aastaid tegeleb peavoolu kliimanarratiivi propageerimisega varjuhoidev suhtekorraldajate võrgustik Global Strategic Communications Council, keda rahastavad muuhulgas Euroopa Liit ning mitmed suurkorporatsioonid.

Tegemist on esimese korraga, kus võrgustikust avalikult räägitakse – siiani tegutsesid nad nn "mittebränditult" ehk oma rolli varjates. Võrgustik koosneb enam kui sajast suhtekorraldajast rohkem kui 20 riigis, kes on muuhulgas korraldanud kliimaaktivist Greta Thunbergi pressikonverentse ja hallanud tema e-kirjade postkasti ning õpetanud kliimateadlasi meediaga suhtlema.

Näiteks 2015. aastal sõlmitud Pariisi kliimaleppe promomiseks pingutas võrgustik selle nimel, et erinevad kliimateemadel sõna võtvad isikud esitaks meedias ühtset narratiivi.

Võrgustiku eestvedaja, endine ajakirjanik Tom Brookes õigustab varjatud tegevust sellega, et sama taktikat kasutavad ka naftakompaniide PR-meeskonnad. Väidetavalt eristub võrgustiku tegevus viimastest aga selle poolest, et nad "kõnelevad tõtt". Võrgustikku on tööle võetud hulgaliselt varasemaid kliimateemadel kirjutanud ajakirjanikke.

Pärast Politico ajakirjanikuga rääkimist avaldas võrgustik esmakordselt enda veebilehel suuremate rahastajate nimekirja, kelle hulka mitmete suurkorporatsioonide, näiteks Rootsi mööblihiid Ikea nn heategevuslikud harud. Samuti toetab nende tegevust Euroopa Kliimafond. Mitterahalist abi osutab ka USA meediaomaniku Ted Turneri fond. Võrgustiku käsutuses on igal aastal 15-20 miljonit dollarit.

Toimetas Jaanus Vogelberg