Viru maakohtu Rakvere kohtumaja. Foto: Wikimedia Commons

Viru maakohus hakkab kinnisel istungil arutama endise ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Marti Kuusiku süüasja. Maakohtu pressiesindaja Maili Õunaaed ütles, et kinniseks kuulutatud kohtuistungid toimuvad käesoleva aasta novembri- ja detsembrikuus.

Õhtulehe algses uudises esitati Viru maakohtu pressiesindaja tsitaat selliselt, et võis aru saada: kinnised istungid toimuvad järgmise aasta kevadel ja sügisel. Objektiivi toimetusega võttis ühendust Marti Kuusik, kelle sõnul ei vasta see tõele. Ka on Õhtuleht tsitaati oma uudises muutnud.

EKRE poolt väliskaubandus- ja infotehnoloogia ministriks esitatud Marti Kuusik sai 2019. aasta aprilli lõpus ametis olla vaid umbes ööpäeva, kui oli sunnitud tagasi astuma seoses meedias avaldatud süüdistustega lähisuhtevägivallas.

Kui Marti Kuusik 29. aprillil riigikogu ees ametivannet andis, lahkus president Kersti Kaljulaid demonstratiivselt saalist.

Veel samal päeval ütles president Kaljulaid Õhtulehele: „Ma olen esimene inimene, kes on valmis vabandama Marti Kuusiku ees, kui see lugu, mis vahetult enne valitsuse ametivande andmust ilmus, osutub valeks.“

Sama aasta juuni algul esitas prokuratuur Kuusikule süüdistuse kehalises väärkohtlemises.

Seni teadaolevalt on Kuusiku eksabikaasa eitanud, et tema suhtes on kasutatud vägivalda. Kui nii, siis süüasjas puudub kannatanu ning süüdistusmaterjal rajaneb kaudsetele tõenditele.

Kohtuistungid pidid toimuma 2020. aasta mais ja juunis, ent koroonapandeemiast tingitud eriolukorra tõttu lükkusid need edasi.

Rahandusminister ja EKRE tollane aseesimees Martin Helme rääkis tänavu juunis, et prokuratuuril on kavas Marti Kuusiku asjaga minna kuni riigikohtuni välja, et luua pretsedent.

„Nagu Eestis kombeks on – protsess ongi karistus. Marti Kuusikule on esitatud süüdistus. Protsessi kohtusse ei ole veel jõudnud ja olles siin rääkinud mõningate inimestega prokuratuurist – prokuratuuri selline selge hoiak on, et nemad käivad riigikohtuni läbi, ja see on pretsedenti loov lugu ja neil aega on,“ ütles Martin Helme.

Ka justiitsminister Raivo Aeg on juba aasta tagasi avaldanud arvamust, et Marti Kuusiku protsess ei piirdu ühe astmega.

Toimetas Veiko Vihuri