Riigikogu liige Priit Sibul (Isamaa) rääkis 27. mail 2023 Toompeal peetud kõnes, et on mures eesti rahva pärast, kes väikerahvana ei pruugi abieluga ja sooidentiteetidega sooritatavate sotsiaalsete eksperimentide tingimustes säilida. "Ma olen mures tuleviku pärast, kus kõik on suhteline," ütles Sibul.
"Isegi kui võitlus näib lootusetu, annab see jõudu saabuvas pimeduses mõistusele jääda," tsiteeris Sibul oma kõnes Tõnu Laikre sõnu, millega ta kutsus rahvast sellele meeleavaldusele.
"Aga lootus saab säilida vaid siis, kui ideaalide nimel võidelda, nende eest seista," lisas Sibul.
"Ma olen mures tuleviku pärast, kus kõik on suhteline. Olla ema või isa ei ole selle maailma vaatepunktist mitte bioloogiline paratamatus, vaid sotsiaalne valik. Füüsiline reaalsus on paraku midagi muud ning seda ei tohiks eirata. Ma olen mures laste pärast, kes elavad maailmas, kus sooidentiteete üritatakse näidata tinglikena, sugu sotsiaalse konstruktsioonina. Nende laste tee noorukist täiskasvanuks on sageli väga keeruline," rääkis Sibul, nentides, et selline sooline meeltesegadus on noorte seas levinud palju rohkem, kui tahaksime seda uskuda.
"Ma olen mures eesti rahva pärast, kes väikerahvana ei pruugi sellise sotsiaalse eksperimendi tingimustes – nagu seda on niinimetatud abieluvõrdsus ja sooidentiteetide tinglikkus – säilida."
Tema sõnul on muudatuse eestvedajad kantud "kaunist soovist", soovist luua võrdsust. Ta lisab, et ajaloo kogemus ütleb meile aga paraku, et väga püüdliku võrdsusloomega kaasneb enamasti hulk huvitavaid tööriistu ja protsesse: "Olgu siin nimetatud giljotiin, legendaarne võrduseloome tööriist. Ja proletariaadi diktatuur, mille tagajärgi on eesti rahvas vägagi valusalt tunda saanud."
Oma kõne lõpuosas ütles Sibul, et praeguse olukorraga seoses meenus talle tema kodu põleng 2017. aastal. "Mitmete asjadega elus peame kahjuks leppima, mis on meist sõltumatud, olgu selleks siis tuleõnnetus või sõda. Aga kui ise tule räästasse paneme – just sellisena näen ma tänast olukorda –, siis on see hoopis midagi muud. Kas selleks, et kellelgi läheks paremini tasub ikka naaberküla või -maja räästasse tuli panna? Mis inimesed need on, kes sellest olukorrast rõõmu võiksid tunda," küsis ta lõpetuseks.
Toimetas Martin Vaher