Foto: Scanpix

Kõneterapeut Jaclyn Theek rääkis USA Florida osariigi telejaamale WPBF News, et Covid-19 pandeemia ajal on tema poole pöördunud kõnemuredega imikute ja väikelaste hulk kasvanud 364 protsenti.

Theeki sõnul on põhjuseks ainult Covid-19 ajal kehtestatud nõudmine, et nii täiskasvanud kui väikesed lapsed peavad kandma maske. Kui enne pandeemiat oli tema patsientidest väikelapsi ja imikuid ainult viis protsenti, siis viimase kahe aastaga on see kasvanud üle kahekümne protsendi, vahendab Zerohedge.

Lastevanemate hinnangul on nende laste rääkimise oskuse pärssimises süüdi peamiselt inimeste kaetud nägu. Väikelapsed hakkavad rääkimist õppima kuskil kaheksandal elukuul ja teevad seda suuresti jälgides ema ja isa ning teiste täiskasvanute huulte liikumist.

Theeki sõnul "on laste õppimise jaoks väga oluline, et nad näeksid teie nägu ja nad jälgivad teie suud".

Uudistesaates esines viie lapse ema Briana Gay, kelle lastest on kõneprobleeme ainult kõige nooremal.

"Ilmselgelt teeb see suure vahe kui maailmas, milles sa üles kasvad, sa ei saa korralikult inimestega suhelda, ega näha nende nägu. Eriti tähtis on see imikute jaoks," kirjeldas Gay olukorda.

Theeki sõnul on pandeemia ajal kasvanud märkimisväärselt ka autismi sümptomitega patsientide arv. "Lapsed ei ürita öelda sõnu, ega ei suhestu mitte kuidagi oma perekonnaga."

Majandusajakiri Forbes avaldas artikli, mille ka koheselt maha võttis, milles üks haridusekspert kirjeldas, kuidas maskikandmine põhjustab koolilastele psühholoogilise trauma.

Browni Ülikooli teadlaste uuringus leiti, et pandeemia ajal sündinud laste IQ on jäänud võrreldes varem sündinud samaealiste lastega 22 punkti võrra väiksemaks. Samuti on sulgemiste ja piirangute tõttu kannatada saanud nende verbaalsed, motoorsed ning vaimse suutlikkuse oskused. Peamiste "süüdlastena" tuuakse uuringus välja maskikandmine ja laste "atomiseerimine", kuna nad ei saa suhelda sugulaste, täiskasvanute ning teiste lastega.

Toimetas Karol Kallas