Poolast, Ungarist, Itaaliast, Tšehhist ja Slovakkiast pärit konservatiivsed mõttekojad moodustasid liidu, mille eesmärgiks on Euroopa Liidu tasandil "Euroopa eest võitlemine".
Uus rahvusvaheline organisatsioon kannab nime Ühise Hüve Liit (Alliance for the Common Good) ja selle algataja on Ungari mõttekoda Põhiõiguste Keskus (Center for Fundamental Rights). Uue liidu eesmärgiks on anda peale intellektuaalse ühistegevuse oma liikmetele reaalset abi, sealhulgas toetada üksteist Euroopa tasandil, vahendab uudistekanal ReMix.
Põhiõiguste Keskuse juht ja uue liidu asepresident Miklós Szánthó rääkis organisatsiooni tutvustaval pressikonverentsil, et päris Euroopast on järele jäänud ainult Kesk-Euroopa (Visegradi riigid) ja organisatsioon seisab selle hoidmise eest. Liitu kuuluvad hetkel viie riigi mõttekojad, kelle ühiseks tunnuseks on vastuseis Euroopa Liidu föderaliseerumise eesmärgil toime pandavatele liialdustele.
"Uue rahvusvahelise organisatsiooni, Ühise Hüve Liidu, peamiseks eesmärgiks on Euroopa päästmine kristlik-konservatiivsete jõudude poolt, mis ainus võimalus, kuidas [Euroopa] tsivilisatsioon ellu jääb," rääkis Szánthó.
Uuel organisatsioonil pole ainult sümboolne, vaid ka praktiline tähendus. Peale ühiste konverentside, väljaannete ja teadusprojektide, annavad kaasatud organisatsioonid üksteisele võitluses Euroopa eest reaalset abi.
"Võidelda on vaja, sest me elame ideoloogilise külma sõja ajastul. Tänases Euroopas on selgelt näha, et Jumala, perekonna ja kodumaa ideed on kõikehõlmava rünnaku all. Samal ajal Kui Euroopa [Liit] eirab oma minevikku, tänu millele on see nii jõukas ja jõuline, võitlevad iseseisvad traditsioonilised jõud üleilmastujatega," jätkas ta.
Liidu asejuht Szánthó rõhutas, et viie riigi mõttekodade liitu võib nimetada ka kristlikuks renessansiks, või konservatiivseks vasturevolutsiooniks. Samas liidu üheks peamiseks eesmärgiks on rahvusvahelisel areenil üksteise toetamine.
Kristlik-konservatiivsete jõudude koostöö näiteks tõi Põhiõiguste Keskuse juht olukorra, kus Euroopa Liidul ei ole õnnestunud sundida kõiki liikmesriike kinnitama Istanbuli konventsiooni, milles on konservatiivide ja elu pooldajate jaoks hulgaliselt lõkse.
Szánthó sõnul võimutseb suures osas Lääne ühiskonnast kaasaegne marksismi vorm – uusmarksism –, mille tulemuseks on Lääne "hullunud" identiteedipoliitikad ja ummikusse juhtivad progressiiideed.
"Suures hulgas Euroopa riikides, keskpõranda paremparteid, mis kutsuvad ennast kristlikeks demokraatideks, andsid esmalt võimu nimel kõik ära ja seejärel jäid ilma ka võimust," jätkas ta.
Szánthó pidas oma kriitikaga silmas parteisid, mis Euroopa Parlamendis on koondunud Euroopa Rahvaprtei fraktsiooni ja esindavad Euroopa Liidu riikide kristlikke demokraate. Euroopa Rahvapartei [kuhu Eestist kuulub Isamaa] on viimastel aastatel liikunud poliitilisel maastikul kiires tempos pahemale.
"Mis päris Euroopast on järele jäänud, on siin Kesk–Euroopas ja sellel eesmärgil on meie organisatsioon, kuhu kuuluvad hetkel viie riigi mõttekojad, asutatud. Kõik organisatsioonid, mis on piisavalt julged, et seista vastu poliitikate "mitmekesiseks", "õiglaseks" ja "progressistlikuks" tegemisele, on oodatud meie ühendusega liituma," kutsus Szánthó kaasamõtlejaid uue organisatsiooniga ühinema.
Toimetas Karol Kallas