Ameerika Ühendriikides ja Euroopas on sagenenud üle saja meetri kõrguvate tuuleturbiinide kokku kukkumine.
Majandusuudiste väljaande Bloomberg sõnul on tuuleelektritööstust tabanud tootmisprobleemide ja tuugenite rikete laine.
Tuuleelektri tööstuse veteranide sõnul juhtub tuuleturbiinide rikkeid järjest sagedamini ja viidatud mured on põhjustanud kolmele suuremale lääneriikide tuugenite tootjale – GE, Vestas Wind Systems ja Siemens Gamesa – sadade miljonite dollarite suuruseid lisakulutusi. Selliste sündmuste tõttu oodatakse, et tuuleturbiinide kindlustamine muutub senisest märksa kallimaks, mis muudab kallimaks kogu roheenergia ja "rohelise ülemineku".
Tuugenite tööstuses tegutsevate inimeste sõnul on esmajärjekorras sellistes õnnetustes süüdi võidujooks järjest suuremate ja võimsamate tuuleturbiinide suunas. Kindlustusettevõtte GCube Underwriting Ltd juhi Fraser McLachlan, kelle juhitava ettevõtte portfellis on 3,5 miljardi dollari väärtuses "tuulevarasid, kinnitab, et mida uuemad tuuleturbiinide mudelid on, seda sagedamini ja kiiremini nendega midagi juhtub.
Nii Vestas, Siemens Gamesa kui GE kinnitavad, et hüppeliselt kasvanud nõudlus tuuleturbiinide järele on tekitanud "väljakutseid". Lubatakse parandada turbiinide konstruktsioone ja pidurdada uute disainilahenduste väljamõtlemist. "Kärme innovatsioon kurnab tootmist ja laiemat tarneahelat," väitis eelmise aasta oktoobris ettevõtte majandustulemusi tutvustades GE tegevjuht Larry Culp. "Uute toodete tootmise ja kvaliteedi stabiliseerimine nõuab aega," rääkis ta.
Tuugenite tööstuse kohta pole avalikke andmeid, millised neist, millise aja jooksul ja millises mahus katki lähevad. Samuti ei teata täpsemalt, kui palju ajas väheneb nende tõhusus.
Maailma suurim meretuuleparkide arendaja Ørsted palus eelmise aasta aprillis ühe oma Taani rannikumeres asuva meretuulepargi lähedal peatada laevaliiklus, kuna ühelt nende Siemens Gamesa turbiinilt kukkusid tiivikulabad küljest ära.
Lisaks disaini-, kvaliteedi- ja tootmisprobleemidele ahistavad tuugenite tootjaid veel toorainete kallinemine ning tarneahelate hädad, mis ähvardavad senised tööstuse bilansilehed segi pöörata, vähendavad investeerimissoovi ja piduravad kogu sektori arengut.
Ørsted on Enefit Greeni Liivi lahe meretuulepargi osanik ja kaasarendaja.
Toimetas Karol Kallas