Somaalikeelne reklaam Stockholmis, mis utsitab inimesi käsi pesema. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi statistikast ilmneb, et eriti julma hävitustööd teeb Hiina viirus riigi värvilise elanikkonna seas.

Inglismaal ja Walesis elavad mustad inimesed surevad Hiina viirusesse rohkem kui neli korda suurema tõenäosusega kui valged inimesed, selgub 7. mail avalikustatud uuringust.

Uuringus leiti, et vanemad mustad mehed surevad koroonaviirusesse 4,2 korda suurema tõenäosusega kui vanad saareriigi põliselanikest mehed ja vanemad mustad naised 4,3 korda suurema tõenäosusega kui põliselanikest eakad naised.

Pakistani, India, Bangladeshi päritolu ja segamini rahvusest inimesed surevad Hiina viiruse kätte samuti märksa suurema tõenäosusega kui valge elanikkond.

Kui võtta arvesse vanus ja teised sotsi-demograafilised näidud ja 2011. aasta rahvaloenduse ajal inimeste poolt nimetatud kroonilised terviseprobleemid ning puuded, siis vähenes mustade meeste ja naiste suremus võrreldes valgetega 1,9 korrani.

Samamoodi surid koroonaviiruse kätte võrreldes valgete meestega 1,8 korda suurema tõenäosusega Bangladeshi ja Pakistani päritolu mehed. Naiste puhul oli see number 1,6 korda suurem.

Uuringus väidetakse, et osaliselt on värviliste inimeste suuremas suremuses süüdi nende madalam sotsiaalne staatus ja vaesus, kuid mis võivad olla ülejäänud põhjused, ei osata seletada.

Rootsi koroonaviiruse puhangu alguses avastati, et kui Rootsi elanikest on somaallasi ainult 0,69 protsenti, siis näiteks Stockholmis moodustasid nad surmadest 40 protsenti ja üle riigi 18 protsenti. Põhjuseks on peamiselt toodud nende usk ja kultuur, mis nõuab kombetalituste täitmist ning tihedat läbikäimist. Kuid osutati ka somaallaste  kehalistele iseärasustele: somaallaste ja teiste Ida-Aafrika (musta värvi) rahvaste seas on väga levinud rahvuslik healoomuline neutropeenia. Neutropeenia tunnuseks on  suurenenud tundlikkus erinevate bakterite ja seente suhtes, see vähendab organismi vastupanuvõimet nakkustele ja vähendab immuunsust. Teine Rootsis elavate somaallaste kehaline iseärasus on väga madal D-vitamiini tase, mille tingib somaallaste must nahk ja see, et põhjamaises kliimas on nende jaoks päikesevalgust liiga vähe.

Vitamiin D puudus iseloomustab üldjuhul kõiki Aafrikast pärit põhjamaades elavaid inimesi.

Toimetas Karol Kallas