Koroonaviirusega maadlev Hiina on vähendanud süsihappegaasi heitmeid saja miljoni tonni võrra.
Hiina paiskab Maa atmosfääri tavalises olukorras kolmandiku planeedi süsihappegaasist. Kui panna sada miljonit tonni süsihappegaasi perspektiivi, siis on see kogus, mille saavad aastas üheskoos kokku Euroopa riigid nagu Portugal, Leedu, Ungari ja Tšehhi, vahendab Dispropaganda.
Kui tavaliselt kaasneb Hiina uue aastaga, mis saab alguse 25. jaanuaril ja kestab tavaliselt umbes kaks nädalat nagunii väiksem majandustegevus ja peale seda pöördub elu tavalistesse rööbastesse tagasi, siis käesoleval aastal pole seda juhtunud.
Kliimateemadele keskendunud mittetulundusühing Carbon Brief leidis oma 19. veebruaril üllitatud uuringus, et kui 2019. aastal paiskas Hiina atmosfääri nelisada miljonit tonni CO2-te, sis tänavu jääb see kogus tänu viirusega seotud reisipiirangutele, pikematele pühadele ja madalamale majandusaktiivsusele 300 miljoni tonni juurde.
Uuringus vaadeldi perioodi, mis sai alguse kümme päeva peale uue aasta pidustuste algust ja võrreldi selle heitmeid möödunud viie aasta omadega.
Märkimisväärselt on vähenenud elektritarbimine ja tööstustoodang. Viimase mitme sektori väljund on üle mitme aasta madalaim.
Sellised kahe nädala jooksul mõõdetud oluliselt vähenenud toodanguga sektorid on:
- Elektrijaamade söekasutus on nelja aasta madalaimal tasemel.
- Shandongi provintsi naftarafineerimistehaste toodang on madalaimal tasemel alates 2015. aastast.
- Peamiste terasetoodete väljund on viie aasta väikseim.
- NO2 saaste atmosfääris on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga vähenenud 36 protsenti.
- Võrreldes jaanuariga on riigisiseste lendude arv vähenenud 70%.
Kui kõik suuremad majandussektorid kokku võtta, siis on koroonaviirus vähendanud toodangut 15 kuni 40 protsendi võrra.
Ühtekokku on selle tõttu CO2 heitmete hulk vähenenud viimase kahe nädala jooksul veerandi võrra.
Rahvusvahelise Energiaagentuuri (International Energy Agency; IEA) ja OPEC-i (Organization of the Petroleum Exporting Countries) esialgne analüüs näitab, et tänaseks on koroonaviirus vähendanud käesoleva aasta jaanuarist septembrini kestva perioodi maailma naftatarbimist poole protsendi võrra.
Suurem osa eksperte ennustab, et tänane olukord on ajutine ja Hiina pöördub "tavaliste" süsihappegaasi heitmekoguste juurde tagasi niipea kui viirusest jagu saadakse.
24. veebruari seisuga on maailmas kinnitust leidnud 79 574 koroonaviirusesse nakatumist. Neist 11 569 juhtumit peetakse tõsiseks. Viirusega seostatakse 2629 surma, mille seas on 35 väljaspool Mandri-Hiinat.
Toimetas Karol Kallas.