Lõuna-Korea sõdurid Seouli tänavaid desinfitseerimas. Foto: Scanpix

Hiina teadlased avastasid, et inimeste haigestumist põhjustavad kaks erinevat koroonaviiruse tüve, mis viitab asjaolule, et viirus on muteerunud vähemalt korra.

Pekingi Ülikooli Eluteaduste kateedri ja Shanghai Pasteuri Instituudi teadlased avastasid, et 70 protsenti eritletud haigusjuhtumitest on põhjustanud senisest agressiivsem koroonaviiruse tüvi ja kolmkümmend protsenti leebem tüvi. Uue koroonaviiruse tüve leidmist kinnitavad esialgsed uurimisandmed üllitati teisipäeval Hiina Teaduste Akadeemia väljaandes National Science Review, vahendab CNBC.

Agressiivsem viirusetüvi põhjustas valdavalt Wuhani – Hiina linn, kus koroona- ehk teadusliku nimega COVID-19 viirus möödunud aastal avastati – varased haigestumised.

Samas on viidatud jõulisema viirusetüve haigestumised alates jaanuarist vähenenud.

Teadlaste sõnul viitavad nende kogutud andmed, et agressiivsemasse viirusevariatsiooni haigestumiste kasvu "põhjustasid ümberkombineerumise kõrval ilmselt veel mutatsioonid ja looduslik valik."

"Meie avastus osutab, et kiiresti on vaja sooritada põhjalik uurimine, milles käsitletaks koos geeni-, epidemioloogilisi- ja COVID-19 patsientide kliiniliste haigusnähtude vaatlusandmeid," teatasid meditsiiniteadlased.

Arstide sõnul on esialgsed andmed teist tüüpi koroonaviiruse kohta siiski veel piiratud ja rõhutasid, et COVID-19 evolutsioonist ja epidemioloogiast parema arusaamise nimel on vaja koguda rohkem informatsiooni.

Koroonaviirusesse haigestumiste arv hakkab lähenema sajale tuhandele ja haiguse kätte on surnud ligi 3300 inimest. Haigus on jõudnud rohkem kui 70 riiki, sealhulgas Eestisse.

Toimetas Karol Kallas