Ajakirjanik Edward Lucas, kes nimetab ennast jõukaks kosmopoliidiks, kelletaolised on juhtinud läänt alates 1980. aastatest, peab Suurbritannias toimuvat referendumit usaldushääletuseks eliidile.
"Meie – seda tüüpi inimesed, kes loevad Economisti (või nagu minu puhul, kirjutavad sellele) – on juhtinud läänt alates 1980. aastatest. Me oleme liberaliseerinud ja erastanud majanduse ja edendanud paindlikkust ja avatust. Ma usun endiselt, et oleme teinud õiget asja," kirjutab Lucas.
"Samas peaksime ausalt tunnistama: tulemused ei ole julgustavad. Eksperimendid võisid olla teoreetiliselt õiged, ent nad on praktikas selgelt ebaõnnestunud ja ei läbi kõige lihtsamat ja tähtsamat proovikivi: mida valijad kõigest sellest arvavad?"
Kolumnisti hinnangul ei meeldi Briti valijatele kontrollimatu sisseränne, anonüümsete (Brüsseli) bürokraatide diktaat ja majanduslik ebakindlus. "Neile ei meeldi see, mida nad peavad privilegeeritud ja endasse sulgunud poliitiliseks eliidiks. Nad ei tea, mida nad tahavad, ent neile ei meeldi see, mis neil praegu on."
Lucas usub jätkuvalt, et üleilmastumine on parim võimalus aidata sadu miljoneid inimesi vaesusest välja ja lõimida tõusvaid majandusi reeglitel põhinevasse rahvusvahelisse korda. Samas nimetab ta referendumist Euroopa Liitu jäämise küsimuses usaldushääletuseks eliidi võimele tulla toime globaliseerumisega.
Loe lähemalt siit.