Athose mäe munkpreester isa Filippos ootamas Pfizer-BioNTechi vaktsiini tõhustusdoosi. Foto: Scanpix

Kreeka tegi koroonavaktsiinide süstimise kohustuslikuks kõikidele üle 60 aastastele, teatab Reuters.  

Alates jaanuari keskpaigast kavatsetakse vanureid, kes ei lase endasse vaktsiine süstida, karistada igakuiselt saja eurose trahviga, kinnitas riigi peaminister Kyriakos Mitsotakis. Vanuritelt ära võetav raha suunatakse Kreeka tervisehoiusüsteemi kontodele, mis on väidetavasti hädas haiglate ülekoormusega. 

Kreeka 11 miljonilisest elanikkonnast on tänase seisuga vaktsineeritud 63%, mis ei hõlma endas 520 000 üle 60 aastast, kes ei ole ennast veel vaktsineerida lasknud. 

Kõneldes valitsusega, käskis peaminister, et "üle 60 aastased kreeklased peavad broneerima oma esimese vaktsineerimise hiljemalt 16 jaanuariks. Sellest hetkest alates on nende jaoks vaktsineerimine kohustuslik". 

Kuigi Euroopas on mitmeid riike, mis on muutnud vaktsineerimise kohustuslikuks tervishoiutöötajatele, on Kreeka Euroopas esimene riik, mis muudab vaktsineerimise kohustuslikuks spetsiifilisele vanusegrupile. Austria on kuulutanud, et kohustuslikud Covidi vaktsineerimised algavad veebruaris. Syriza, Kreeka peamine opositsioonipartei on nimetanud meetmeid karistavateks ning rahaliselt ülekoormavateks. 

Kreeka peaminister Mitsotakis kurtis, et vaktsineerimisultimaatumi vastuvõtmine on teda "kõvasti painanud", ent ta tundis "rasket kohustust seista nende eest, kes on kõige haavatavamad, isegi kui see on nendele ajutiselt vastumeelne".

COVIDile on omistatud ligi 2 aastase pandeemia ajal Kreekas hinnanguliselt 18 000 surma. Keskmine koroonaohver Kreekas oli 2021 augusti seisuga 78 aastane

Toimetas Adrian Bachmann