Lydia Koidula pilk 100-kroonisel Eesti Vabariigi pangatähel. Foto: Scanpix

Endine Valge Maja strateeg Steve Bannon ütles Bloombergile antud intervjuus, et Euroopa riigid peaksid aja jooksul eurost vabanema ja taas rahvusvaluutale üle minema.

"Ma usun üliväga, et [riikidel] peaks olema kontroll omaenda rahvusvaluuta üle," ütles Bannon. "Ma arvan, et see on majandusliku rahvusluse fundamentaalne osa."

Bannon tunnistas, et riikidel on "keerukas" loobuda eurost, kui see on juba kaks aastakümmet kasutusel olnud.

"Sa ei saa lihtsalt võluvitsa viibutada ja öelda, et oh me parem lahkuks," ütles ta. "See on uskumatult raske – palju raskem" kui poliitiline lahkumine Euroopa Liidust, nagu seda on sooritamas Suurbritannia.

Rahast rääkides mainis Bannon ka seda, et on omast taskust toetanud Euroopa rahvuslike liikumiste ühendamiseks ja aitamiseks loodud Liikumist, mille tarvis ta on hakanud paluma panust ka varakatelt, kuid peamiselt töölisklassi taustaga eurooplastelt.

Liikumine on loodud aitamaks poliitilistel parteidel valmistuda eelseisvateks Euroopa Parlamendi valimisteks fookusega riiklikul suveräänsusel, tugevatel piiridel ja migratsiooni piiramisel.

Bannon üritab toetada erakondi populaarsuse mõõtmisel ning näidata, kuidas ja milliste valijategruppideni jõuda.

Oma ülesandena näeb ta eurooplaste varustamist "võiduks vajalike tööriistade ja ehitusplokkidega."

Ta saab aru, et "ameeriklasena pole ma siin (Liikumise peakorter on Brüsselis – toim) selleks, et öelda kellelegi, kuidas oma valimisi korraldada. Eurooplased ise [peavad] Euroopa nimel pingutama."

Peamiste vastastena eelseisvas "rängas võitluses" näeb ta Prantsuse presidenti Emmanuel Macroni ja Saksa kantslerit Angela Merkelit.

Macroni ja Merkelit "liidab globaalne maailm"