USA Armee sõdurid Grafenwöhri sõjaväebaasis Baieri Liidumaal, 13.07.2022. Foto: Scanpix

Ligikaudu 40 000 Ameerika Ühendriikide Rahvuskaardi ja 22 000 armee reservisti ei tohi alates juuli algusest enam täita oma sõjaväelisi kohustusi ega osaleda õppustel, kuna keeldusid end Covid-19 vastu vaktsineerimast, vahendab armee avaldust sõjaväeuudiste portaal Military.com.

"Sõdurid, kes keelduvad vaktsineerimisest ilma, et neil oleks selleks heaks kiidetud või läbivaatamise ootel erand, on allutatud ebasoodsatele administratiivsetele tegevustele, mille hulgas on soodsatest isikuküsimustest ilmajätmine (ei edutata jne), teenistuse keelud ja ametlikud noomitused," vahendab armee avaldust sõjaväeuudiste portaal Military.com.

Sanktsioonid tulid keset armee iga-aastaseid suvised õppuseid, kus osalise tööajaga sõdurid peavad kahest nädalast kuni kuuni oma oskuseid õppustel täiendama. Sellised õppused on sõdurite jaoks kriitilise tähtsusega, kus nad saavad lihvida oma sõjalisi oskuseid ja annavad üksuste juhtidele kindluse, et nende sõdurid on vajadusel valmis oma ülesandeid täitma.

Kui viidatud karistuste peale sõdurid ikka ennast Covid-19 vastu ära ei vaktsineeri, siis nuheldakse neid veelgi karmimalt. "Tulevikus sõdurid, kes jätkuvalt keelduvad ilma selleks vajaliku erandita vaktsineerimisest, võivad osutuda järgnevate ebasoodsate administratiivsete tegevuste subjektiks, mille hulgas on ka vallandamine," jätkatakse armee avalduses. 

Kõik see toimub keset värbamise kriisi, kuna noored ei soovi enam armees teenida. .

Kui sõdurid, kelle tegevus on peatatud, ennast ära vaktsineerivad, siis lubatakse neil teenistust jätkata ja palka saada, kui mitte, siis nad võidakse vallandatada. Armee lubas, et ühelgi sõduril, kellel pole selleks antud erandit, ei lubata enam teenida ja nad saadetakse erru.

Rahvuskaardi ja reservi viimane tähtaeg, kus sõdurid pidid ennast ära vaktsineerima, oli 30. juuni. 1. juuli seisuga oli vaktsineerimata 13 protsenti Rahvuskaardi ja 12 protsenti reservi sõduritest.

Osalise tööajaga sõdurid, kellel on selleks läbivaatamise ootel meditsiinilise või religioosse erandi taotlused, võivad oma üksustes tegevust jätkata ja saavad selle eest palka ning toetuseid.

Esimese juuli seisuga on armeest vallandatud 1148 tegevteenistuse sõdurit, kes ei nõustunud enda vaktsineerimisega Covid-19 vastu.

Toimetas Karol Kallas