Inimühiskond ei ole objekt, mille peal võib suvalisi eksperimente teha. Liberaalide poliitika on hakanud rahva vajadustest lahku minema ning tänaseks näib, et liberalism on jõudnud languse faasi, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli emeriitdotsent Kuno Janson Objektiivile.
Kõrgemale kohale jõudmiseks peab liberaal olema liberaalist liberaalsem. Sel teel aga jõutakse lõpuks nii kaugele, et hakatakse rahva õiglustunnet riivama. Nii kaugele jõudis ka meie endine peaminister Kaja Kallas oma valitsusega. Rahva toetus Reformierakonnale langes drastiliselt.
Püüdlik majanduse liberaliseerimine eurodirektiivide järgi on viinud Eestis selleni, et majandustulemuste poolest oleme tagantpoolt esimeste seas (majanduse seis on vilets). Samal ajal on Poolas olnud lakkamatu debatt, kui palju eurodirektiive täita. Debati tulemuseks või lugeda Poola majandusime teket. Poola majandus on viimasel ajal pidevas kasvutrendis.
Kuid Kaja Kallasel on ka teine tulemus ette näidata. Tema liberaalist liberaalsemat olemist on Brüsselis hinnatud ja tema saab Euroopa Liidus väga kõrge ametikoha.
Selline kahte pidi tulemus näitab, et liberaalide poliitika on hakanud rahva vajadustest lahku minema. Näib, et liberalismi areng on languse faasi jõudnud.
Liberaalide kaotus USA 2024. aasta presidendivalimistel
Ikka kirjutatakse jutte, et vabariiklaste kandidaat Donald Trump võitis sellepärast, et ta tegi parema valimiskampaania. See asjaolu, et valimiste mõte on valijate tahte välja selgitamine, vaikitakse maha. Valijate tahet peetakse asjaks, mis mitte midagi ei määra. Arvatakse, et võimul olev nomenklatuur kujundab ajupesu masina abil valijate tahet vastavalt oma soovile, kujundab nii nagu tema arvates õige on.
Nende valimiste ajal töötas liberaalide ajupesumasin täistuuridel ja tõrgeteta. Seda näitab fakt, et kui Elon Musk läks Trumpi poolele üle, siis valati ta otsekohe pori täis. Trumpi ennast käsitleti koletisena. Teda võrreldi nii Hitleri, Stalini kui Mussoliniga.
Kuid vaatamata ajupesule, mis oli Trumpi vastu, võitis Trump ikkagi väga suurelt. Poliitikavaatlejad on öelnud nende valimiste kohta – uskumatu, et demokraatia hakkas äkki tööle. Rahva meelsuse juhtimise protsess väljus äkki liberaalide kontrolli alt. Valimistulemused näitasid, et rahva mõjutamisel propaganda abil on piirid.
8. novembri 2024. aasta Postimehes on toodud Andrei Znamenski eesti keelde tõlgitud artikkel: „„Lohetapja" naaseb: Trumpi võidu allikad". Artiklis tuuakse välja liberaalsesse ideoloogiasse tekkinud uued ideed ja mõtted, mis on hakanud seda ideoloogiat ennast hävitama. Võib välja tuua mitut suuremat ummikusse viivat suunda.
Kõigepealt meritokraatia eitamine. Meritokraatia tähendab inimeste eristamist mõtlemis- ja töövõime järgi. Ametikohtade täitmiseks korraldatakse konkurss. Ameti saab see, kelle võimed on paremad. Selline praktika sunnib õppima ja ennast täiustama. Meritokraatia on üheks progressi vedavaks jõuks.
Liberaalid on oma liberaalsuses aga jõudnud nii kaugele, et on asunud saamatute ja vähevõimekate kaitsele. Nad on hakanud võimekaid saamatutega võrdsustama. Selle jaoks on nad muu hulgas välja mõelnud rassi- ja sookvootide süsteemi.
Ühes ametiasutuses ei tohi valgeid olla rohkem kui musti ja mehi rohkem kui naisi. Nahavärv ja sugu on tähtsamad kui võimekus tööd teha. Selline poliitika aga riivab inimeste õiglustunnet. See on varjatud orjastamine. Töötegijad peavad vaeva nägema selleks, et luua logelejatele hüvesid. Töö tegijad peavad seda ebaõiglaseks.
Teiseks ummikusse viivaks suunaks on liialdamine seksuaalvähemuste õiguste kaitsmisega. Laste sünd on ühiskonna jätkusuutlikkuse alus. Homoabielud ei anna lapsi. Homoks olemise ja soovahetuse propageerimine on tekitanud sündivuse suure languse. Liberaalide poliitika on viinud rahvaarvu vähenemisele. Rahval on tekkinud alateadlik ohutunne.
Kolmandaks võib nimetada migratsiooni tagant tõukamist liberaalide poolt. Põlisrahvale ei meeldi, et mitmesuguste soodustuste tegemisel eelistatakse migrante põlisrahvale. Soodustuste tegemine vajab raha. See raha saadakse põlisrahva maksustamisega. See on ebaõiglus. Migrandid ei võta omaks ka põlisrahva kombeid ja väärtushinnanguid. Asotsiaalide arv migrantide hulgas on suur. Ka see tekitab põlisrahval ohutunnet.
Kui põlisrahva arvukuse vähenemist kompenseeritakse migratsiooni suurendamisega ja sellega kaasnevad mitmed ebameeldivused, siis rahvas ei taha sellise poliitikaga leppida.
Meritokraatia eitamine, seksuaalvähemuste õiguste ülepaisutamine ja migratsiooni suurendamine tulenevad kõik liberaalse ideoloogia loogikast. Need ei tulene rahva tahtest. Need on rahva tahtega vastuolus. Liberaalse ideoloogia arendajaks ja levitajaks on üks osa eliidist. Liberaalse ideoloogia levitajatel on ambitsiooniks globaalne liberaalne maailm. Tegevused Ameerikas on selle suure plaani osad. Põhiideeks on rahvuslike erinevuste kaotamine.
Selle põhiideega aga satutakse vastuollu kõigi maailma rahvastega. Rahva keel, väärtushinnangud ja käitumisnormid on üheskoos üks suur ülikeeruline looduslik infoalgoritm. Seda on ka rahva vaimuks nimetatud. Igal rahval on oma originaalne vaim. Õiglustunne, mida rahvas tajub alateadvuslikult, on selle infoalgoritmi osa. Õiglus on nii oluline, et selle eest võideldakse elu ja surma peale. Mis on ühe rahva jaoks õige, see on teise rahva jaoks vale. Ja kui liberaalid lähevad oma tegevusega rahva õiglusnorme korrigeerima, siis on konflikt vältimatu.
Liberaalid kaotasid 2024. aasta valimised USA-s just sellepärast, et neil tekkis konflikt USA rahva õiglustundega. Rahvas hakkas järjest rohkem tajuma, et liberaalid on ebaõiglased ja rahvale ohtlikud. Käivitus paranormaalne nähtus – rahva mõtlemise kiire sünkroonne muutus.
Selline nähtus on hästi tuntud mesilasperede juures. Mesinik võib mesipuu juures rahulikult toimetada. Ükski mesilane ei nõel teda. Kuid ta ei tohi ühtegi mesilast kahjustada. Kui ta seda teeb, siis toimub kõikide mesilaste mõtlemise kiire sünkroonne muutus. Kõik mesilased hakkavad mesinikku äkki oma vaenlaseks pidama ja teda nõelama. Teadus ei oska selle nähtuse juures toimuvat kiiret ja kõiki mesilasi korraga haaravat infoülekannet seletada.
Analoogiline nähtus on ka inimühiskonnas. Ja just sellise nähtusega saab seletada liberaalide suure kaotuse ettearvamatust. Suurel osal rahvast toimus arvamuse kiire sünkroonne muutus. Selline muutus on üks nähtustest, mille olemasolu inimühiskonnas teadus ei taha tunnistada.
USA-s tekkinud poliitilises olukorras puudus Trumpil vajadus suurt valimiskampaaniat teha. Tal oli vaja ainult välja uurida, millised võimul olevate liberaalide tegevused rahvale ei meeldi ja öelda, et kui ta võimule saab, siis ta lõpetab need. Ja nii Trump tegigi.
Trumpi lööklause – „America First"
Seda lööklauset on mitmeti tõlgendatud ja tõlgitud. Liberaalid tõlgendavad seda kui Ameerika versiooni Adolf Hitleri lööklausest – „Deutschland über alles" (eesti keeles- „Saksamaa on kõigist üle"). Nad kleebivad Trumpile Hitleri sildi. Hitleri lööklause tähendas erilist aaria rassi, keda esindasid sakslased ja kellel olid Hitleri arvates erilised vaimuanded.
Mida Trump oma lööklausega öelda on tahtnud, seda saab järeldada tema teiste väljaütlemiste ja tegevuste kaudu. Ka selle kaudu, et ta tegi valimisreklaami hiiglasuure prügiauto roolis olemisega. Prügi all mõtles ta tõenäoliselt poliitilisi vastaseid ja immigrante. Ja tema „Kõigepealt Ameerika" tähendab prügiauto kontekstis seda, et kõigepealt loome Ameerikas korra majja. Hitleri tegevustega ei saa Trumpi tegevusi aga seostada. Oma eelmisel ametiajal ei alustanud Trump ühtegi sõda. Trump ei taha mängida maailma politseinikku.
Oma väärtushinnanguid ei tohi teistele peale suruda
Kui Trump tahab kõigepealt Ameerika korda teha, siis ei tohiks selle vastu küll kellelgi midagi olla. Ka eestlased peaksid kõigepealt Eesti korda tegema ja alles pärast seda võiks minna teisi õpetama.
15. mail 2024 ühines Eesti välisminister Margus Tsahkna Gruusias läänemeelse opositsiooni meeleavaldusega. Need meeleavaldajad olid Gruusia valitsuse vastu. Toimus Eesti sekkumine Gruusia siseasjadesse. Kuid grusiinid ei teinud sellest lärmi, nad on vana kultuurrahvas. Gruusia ei ole olnud Euroopa Liidus. Kuid Gruusia majanduskasv on olnud viimase 20 aasta jooksul kiirem kui Eestis. Miks oli meil vaja neid õpetama minna?
See ei ole natsionalism, kui lätlased ütlevad, et kõigepealt teeme Läti korda. Mitte keegi teine ei oska paremini Lätit korda teha, kui lätlased ise. Kui lätlased ütlevad, et kõigepealt Läti, siis on see igati õige. See on kõikide jaoks parim.
Rahvuslikud eripärad on reaalsus, mis rikastab maailma. Neid on mõistlik austada ja aktsepteerida. Riikide ja rahvaste vaheline majanduslik koostöö on nii laiaulatuslikuks muutunud, et kui me kedagi oma tegevusega kahjustame, siis kaudseid teid pidi hakkame ka ise kahju kandma. Ei tasu ennast ära ei majandussõda ega sõda kahurite ja rakettidega. Üldjuhul ei ole üldse mõtet jännata teistele oma tahte pealesurumisega. See on uuema aja reaalsus.
Kahjuks ei ole see enamus inimeste teadvusesse jõudnud. Äärmusliberaalidel on õnnestunud sajandite vahetuse paiku käima läinud internetis omad reeglid kehtestada. Internetis on suur mõttevabadus. Paradoksaalsel kombel on see suur mõttevabadus inimeste informeeritust vähendanud. Kõige rohkem on suurenenud vabadus valetada. Tõde upub valede laviini sisse ära. Valel on küll lühikesed jalad, kuid valede arv ei ole piiratud. Tõde jääb varju või seda ei usuta.
Näiteks eri arvamusi Ukraina sõja kohta on internetis tuhandeid. Kuid millised nendest arvamustest vastavad objektiivsele reaalsusele, sellest ei ole võimalik aru saada. Kuid uus reaalsus globaalses inimühiskonnas peaks lõpuks siiski inimeste teadvusesse jõudma. Objektiivsed eeldused mõttetu kaklemise lõpetamiseks on olemas. Teist teed, kui rahvuslike eripärade aktsepteerimine, ei paista kusagilt.
Kui liberalismi ideoloogia suudab maailma ühtlustada, siis ka see on hea. On hea, et peale teist maailmasõda pole Prantsusmaa ja Saksamaa uuesti sõdima hakanud.
Kuid kui liberaalist liberaalsemad üritavad Euroopa Liidus võimu täielikult oma kätte saada, siis see ei ole enam hea. Nende eesmärk on luua ülemaailmne ehk globaalne progressiivse liberalismi ühiskond. Progressiivse liberalismi idee kandjateks peavad olema inimesed, keda praegu ei ole. Olemasolevate rahvuste rahvuslikud eripärad ei sobi liberaalidele.
On vaja luua uus globaalne rahvus ja selle rahvuse jaoks uus sünteetiline infoalgoritm, mis sisaldab selle uue rahva keelt, väärtushinnanguid, käitumisnorme ja alateadvuslikku õiglustunnet. Sellise infoalgoritmi loomiseks, mis haarab ka alateadvust, on teadmised väga puudulikud. Kui liberaalidel oleks olnud piisavalt teadmisi ühiskonna muutmiseks ja juhtimiseks oma soovi kohaselt, siis nad ei oleks USA 2024. aasta presidendivalimistel kaotanud.
See liberaalide uue globaalse rahvuse loomise plaan on nagu soov ehitada redel, mida mööda saab kuu peale ronida. Liberaalidel puudub täielik ettekujutus inimühiskonna ehituse kohta, kuid nad on otsustanud seda ühiskonda parandama hakata.
Kui elektroonikat mitte tundev inimene keerab lahti televiisori tagumise kaane ja püüab pildi kvaliteeti parandada, siis suure tõenäosusega pilt kaob ja ei tule enam ette. Inimühiskond ei ole objekt, mille peal võib suvalisi eksperimente teha.
Tõde, vale ja udujutt
Kas on ikka tõsi, et liberaalide tegevus on ohtlikuks muutunud? Või on liberaalidel õigus selliseid inimkatseid teha nagu soovahetuse massidesse viimine? Selline küsimus ärritab teatud seltskonda. Seda seltskonda, kelle arvates ei ole massiline soovahetus ju mingi loomuvastane eksperiment. See on lihtsalt progress. Ja eeltoodud liberaalse ideoloogia arengu kirjeldus on nende arvates ka täiesti vale. Nad usuvad, et liberalism ei ole ummikus vaid on täies elujõus. Liberalism üha laieneb ja hakkab maailma valitsema.
Aga kuidas ikkagi kindlaks määrata, kus pool on tõde. Eelpool on ära mainitud, et Ukraina sõja kohta pole tavalisel inimesel võimalik aru saada, mis toimub. Kas Ukraina tungis Venemaale kallale või Venemaa tungis Ukrainasse. Osa inimesi usub, et Ukraina tungis Venemaale kallale, sest seda on nad ajalehest lugenud.
Kui lugeda midagi liberaalide tegevuse kohta, siis kipub mõistus üles ütlema. Liberaalide kamp tegutseb nagu paksu udupilve sees. Liberaalide koostatud Eesti Vabariigi riigieelarvest ei ole võimalik välja lugeda, kuhu raha läheb. Sellest ei suuda aru saada ei riigikontrolör ega teised tippspetsialistid. Raha kusagil on ja samal ajal seda raha ka ei ole. Vale on edukalt peidetud. Vahelejäämine on välditud.
Liberaalse ideoloogia aluspõhimõtteks on valetamise abil võimule jõudmine ja võimul olemine. Valetamine on efektiivsem, kui vale on udupilve peidetud. Algul on selline põhimõte edukas. Aga kui kõik on jõudnud sel kombel valetama hakata, siis laguneb ühiskond ära. Ja sinna oleme me jõudmas.
Seis on nii halvaks läinud, et terve Euroopa Liit tunneb suurt hirmu imperialistliku Venemaa ees. Euroopa Liit on Venemaast umbes viis korda suurem, kuid tal puudub sidusus, et vastu seista. Udujutud on tekitanud usaldamatuse. Usaldamatus hävitab sidususe. Venelaste silmis on Euroopa Liit oma liberaalse progressiga naljanumber. Teisest küljest on venelased oma imperialismiga ise tegelased, kes vaatavad ajaloo prügikastist üle ääre välja.
Vanad eestlased ütleksid selle kahe kamba kohta nii, et võta üks ja peksa teist. Loota on ainult selle peale, et laiast maailmast kostab läbi suure müra ka tõe häält. Esialgu näib nii, et USA-s võimule tulev president on valinud edasi liikumiseks tõe seljas ratsutamise.