John Constable: Hampsteadi nõmm, ca 1820 Foto: Fitzwilliam Museum

Ühendkuningriigi Cambridge'i Ülikooli eestkoste toel tegutsev Fitzwilliami kunstimuuseum muutis ära hulga ajalooliste maalide tähistused. Ühe muutmise põhjusena tuuakse välja "tumedate rahvuslike tunnete" sütitamise oht.

Fitzwilliami muuseum avati peale renoveerimist taas 15. märtsil ja püsinäituse galeriid kannavad nüüd temaatilisi nimesid laadis "Mehed vaatavad naisi", "Ränne ja liikumine" ning "Endateadmus". Kronoloogilise järjestuse asemel on kaasaja maalid uues ekspositsioonis esitatud segamini ajaloolistega, vahendab Telegraph.  

"Looduse" galeriis selgitatakse väljapanekut:

"Maastikumaalid on alati mähitud rahvuslikku endateadmusesse (identiteeti). Maapiirkonda nähti otsesidemena minevikuga, mis selle tõttu peegeldas rahvuse tõelist olemust. Maalid, mis kujutavad lainjaid künkaid või lopsakaid prantsuse põlde, tugevdasid ustavust kodumaale ja kodumaa uhkust."

18. ja 19. sajandi vahetusel tegutsenud romantilise realismi suunda esindava Inglise maastikumaalija John Constable'i maali "Hampsteadi nõmm" märgistus osutab võimalusele, et maal võib esile kutsuda patriotismi "tumeda poole". Kuraatorite sõnul "vihjab maal, et ainult neil inimestel, kellel on ajalooline side maaga, on õigus kuuluda [maale, riiki, kogukonda, rahvusesse vms]."

Fitzwilliami muuseumi direktor Luke Syson selgitas uusi teoste märgistusi: "Need pakuvad välja mõned uued vaatamise viisid, mis ei sunni omalt poolt peale mingisuguseid vaateid." Ta eitas kriitikute süüdistusi, nagu muuseum oleks sotsiaalset õiglust taga ajades ärklevaks pööranud.

"Kaasav olemine ja mitmete vaadete esindamine ei tohiks tekitada vastuolusid, sellist lähenemist peaks nägema hoopis rikastavana. Ma mõtleksin meeleldi, et olemas on viis, kuidas rääkida neid suuremaid, hulga kaasavamaid ajalugusid, mis ei tunduks, nagu need vajaksid tagasilööki nende poolt, kes väidavad, et igasugune huvi naiskunstnike, värviliste kunstnike – või teemade vastu, mis viivad meid tähestikurahva (LGBT) kultuuri maailma – teoste vastu tähendab "radikaalset moekust" (radical chic) või nagu seda nüüd kutsutaks: "ärklemist" (woke)," selgitas Syson.

Hiljuti pöördus keskkonnaorganisatsioon Wildlife and Countryside Link (eluslooduse ja maapiirkonna side) rahvaesindajate poole kaebusega, et Briti maapiirkonda nähakse "rassistliku koloniaalse valge ruumina". Muuseumi teoste omapärane sildistamine võib olla osalt tingingitud säherdusest aktivismist. 

Toimetas Karol Kallas