Majandusväljaande Bloomberg ajakirjanik Kurt Wagner kirjutab, kuidas koos Donald Trumpi Ameerika Ühendriikide presidendiks saamisega võis Elon Muski X-ist saada maailmapoliitik üks keskuseid.
Päev enne Trumpi otsustavat valimisvõitu üllitas Joe Rogan taskuhäälingusaate, mille külaliseks oli Musk. Muuhulgas kõlas ühe maailma populaarseima saatejuhi suust väide, et igaüks, kes arvas, et Twitter maksis kunagi 44 miljardit dollarit, on "täielik idioot".
Musk, kes 2022. aasta lõpus maksis päriselt Twitteri eest 44 miljardit dollarit, oli Roganiga nõus. "Alustuseks, see polnud seda raha väärt," nõustus Musk ja sellel oli hulgaliselt põhjuseid, miks ta tahtis peale ostulepingu allkirjastamist Twitterist loobuda.
Kuid üldine arusaamine, et Twitterit müües nüliti Muskilt seitse nahka, pöörati tänu Trumpi võidule 5. novembril pea-peale. Ameerika Ühendriikide valimised rõhutasid karmi reaalsust, milles eksisteeris X [ehk Twitter] enne, kui Musk mängu astus: ühismeediavõrgustiku väärtust on pea võimatu hinnata, sest selle toote mõju kultuurile ja poliitikale on märkimisväärselt suurem kui selle äri maht.
Musk võib X-iga kaotada raha, peletada eemale reklaamiandjaid ja ettevõtte aktsiate väärtus hääbuda, kuid X-il on Ameerika Ühendriikide poliitikas väga oluline koht. Paistab, et Muskile on lõpuks jõudnud kätte palgapäev tehingu eest, mille kohta Wall Street Journal kirjutas "pankade jaoks rahanduskriisi järel kõige jubedam ostutehing".
Mõju, mida X kujutas Ameerika Ühendriikide presidendivalimistele, hinda pole võimalik dollarites määrata. Kuid tundub, et see on üpris märkimisväärne. X-i häälekas omanik andis endast parima, et @realDonaldTrump valitaks tagasi presidendiks. Muski X-i kontost, mida järgib üle 200 miljoni ühismeedia kasutaja, sai paljudeks kuudeks Trumpi toetav reklaamtahvel.
Musk toetas Trumpi ja tema poliitikaid ning jagas ohtralt sisserändajate vastaseid vandenõuteooriaid. Ta jagas 45. presidendi toetajate postitusi, mis kõik ei olnud sugugi väga täpsed ja kulutas tunde valimiste teemalistele otseintervjuudele. Muski omanduses sai X-ist Truth Sociali [Trumpile kuuluv sotsiaalvõrgustik] märksa jõulisem versioon.
Kas Muski häälekas Trumpi toetamine kallutas valimised Trumpi kasuks? Kas X aitas kaasa valimiste oluliste jutupunktide kujunemisele ja pani valijad Trumpi toetama? Seda pole võimalik välja selgitada, kuid Musk ise arvab küll niiviisi. "Käesolevate valimiste taustaks olev reaalsus avati X-is inimestele, samal ajal kui peavoolumeedia lakkamatult neile valetas," arvas Musk 6. novembri hommikuses postituses.
Lisaks kulutas maailma rikkaim mees rohkem kui 130 miljonit dollarit Trumpi ja teiste vabariiklaste toetuseks, millega sai temast üks käesoleva valimistsükli suurimaid poliitikute toetajaid.
Nüüd on käes palgapäev. Nende võimaluste nimekiri on üpris pikk, kuidas Trumpi valitsus võib Muski ettevõtete tähtkujule kasulikuks osutuda. Selleks võivad olla nii järelvalveorganite sõbralikud otsused kui valitsuse lepingud ja pole kahtlustki, et Musk saab Trumpi uuest-vanast ametist tublisti kasu.
Kogu selline õnnistus võib laieneda lisaks X-ile. Taas, X-i kasusid on väga keeruline numbrites määrata, kuid viimane kord kui Trump elas Valges Majas, oli Twitter vaieldamatult selle ajaloo kõige olulisemas positsioonis. Kui Trump peaks pöörduma tagasi säutsumise kaudu poliitikategemise juurde, saab X-ist aastateks üks maailmapoliitika universumi keskuseid. Lisaks erinevalt eelnevast ametiajast ei pea Trump seekord muretsema, kas ja kuidas ühismeediaettevõte tema postitusi tsenseerib. Ta võib postitada, mida pähe tuleb ja see kõlab tõenäoliselt Muski voost vastu.
Kõigele lisaks lubas Trump, et Muskist saab tema valitsuse liige, kes hakkab tegelema valitsusinstitutsioonide kulutõhususega. Mis tähendab, et riigiasutusi võivad tabada samasugused "raiu ja põleta" tüüpi muutused, nagu juhtus Twitteriga.
Kui väita, et Muskil olid sellised arengud kavas enne Twitteri ostmist, siis oleks tegemist ilmselt tõsise ajaloo ümber kirjutamisega. Teisalt kui väita, et ta suutis kotis ostetud põrsast kasvatada päris ilusa notsu, siis selline väide pole sugugi liialdus.
Elik kõige vähem, mis juhtuda võib-võis, siis Muski Twitteri ostu saatvad jutupunktid on igaveseks muutunud. [Ei olnud rumal tehing.]
Üks populaarne Muski fännide kogukond @wholemarscatalog säutsus: "Elon on täielik põmmpea. Ta kulutas Twitterile 44 miljardit dollarit ja kõik, mida ta selle eest sai, on ainult [Ameerika Ühendriikide] föderaalvalitsuse seadusandlik, täitev- ja kohtuvõim."
Tõlkis Karol Kallas