Kuremäe klooster selgitas kirjas siseministeeriumile, et nendepoolne sidemete katkestamine Vene Õigeusu Kirikuga on võimatu. Siseministeeriumist öeldi aga, et kui klooster ise ei saa selleks vajalikke samme astuda, tuleb leida muid lahendusi. "Seadus kehtib ühtmoodi kõigile Eestis tegutsevatele usuorganisatsioonidele ning riigi roll on seadust jõustada," ähvardas siseminister Lauri Läänemets.
Pühtitsa Jumalaema Uinumise Stavropigiaalse Naiskloostri iguumenja Filareta tõi kirjas välja, et klooster ei saa loobuda oma stavropigiaalsest staatusest (vahetust allumisest Moskva ja kogu Venemaa patriarhile), sest selle saab algatada ainult Vene Õigeusu Kiriku juhtkond.
"Nunnaks pühitsemise sakrament ja pühitsemisel antavad tõotused teevad võimatuks selle, et kloostri nunnad saaksid omal algatusel ja oma äranägemise järgi muuta enda elukorraldust," rõhutas Filareta.
Ta lisas, et "selline kloostripoolne initsiatiiv on sõna otseses mõttes vaimne surm meie nunnade jaoks, sest kaob nii ühtsus kogumaapealse kirikuga ning mis kõige hirmsam, Püha Vaimu kohalolek. Kui varem me tajusime seda, siis nüüd me näeme, et ka kiriku kaanonid hoiatavad meid nende tagajärgede eest."
Nunnad viitavad ka siseminister Lauri Läänemetsa (SDE) öeldule, et riigil pole etteheiteid kloostri enda tegevusele, vaid ohuteguriks on patriarh Kirilli retoorika. Patriarh on aga nunnade sõnul surelik inimene, kellel on teatud võim, kuid kes pole eksimatu. Filareta rõhutas, et kui praegune patriarh teeb jumalavastaseid tegusid, siis need luhtuvad peagi ning ta lakkab olemast kristliku kiriku liige.
Lõpetuseks kirjutas Filareta: "Lubage nüüd mul väljendada veendumust, et meie pöördumine aitab kõigil huvitatud isikutel saada selget arusaama nendest piiridest, millest ületamiseks ei ole kloostril seaduslikku õigust. Kirikuelukorralduse normide järgimine on nurgakivi, millele on juba üle sajandi rajatud Pühtitsa klooster ja ilma milleta ei ole selle olemasolu üldse mõeldav."
Siseminister Läänemets ja ministeeriumi usuasjade osakonna nõunik Ringo Ringvee tunnistavad mõlemad, et mõistavad kloostri muret ja keerulist olukorda, vahendab Postimees.
"Riigi eesmärk ja ootus – Moskva patriarhaadi valitsemise alt vabanemine – on jätkuvalt sama ning kui klooster ise ei saa selleks vajalikke samme astuda, tuleb leida muid lahendusi," ütles Ringvee.
Kooskõlastusringile läinud kirikute ja koguduste seaduse muutmise seaduseelnõu ja seal olevad muudatused võimaldavad jõustumise järel tulevikus riigil sellistes protsessides vajadusel ka juhtrolli haarata, kirjutab Postimees.
"Seadus kehtib ühtmoodi kõigile Eestis tegutsevatele usuorganisatsioonidele ning riigi roll on seadust jõustada," ütles Läänemets.
Toimetas Martin Vaher