Larry Elder Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide konservatiivist meedia- ja ühiskonnategelane Larry Elder avaldas 19. mail – viis päeva enne Texase koolitulistamist – portaalis Creators.com artikli, milles vaatleb lähemalt, mis rassist rahvas paneb USAs suurema tõenäosusega mõne massitapmise toime. Kui USAs avalikus ruumis levib müüt, et suurimat ohtu kujutavad "valged äärmuslased", siis tegelik pilt on märksa värvilisem.  

Peale New Yorki osariigi Buffalo linna supermarketis toimunud kümne inimese massimõrva, mille sooritas mees, kes varem oli avaldanud rassistliku manifesti, rääkis telekanali CBS reporter Wesley Lowery: "Ütleme selle selgelt välja, et need asjad, millest Tucker (Carlson) ja Laura Ingraham igal õhtul räägívad, neid samu asju võiks väga tihti kirjutada ka valged ülemvõimlased. Selles manifestis on lõik, kus tulistaja kirjutab: "Inimesed alati ütlevad, et erinevus rikastab. Kuidas see ometi rikastab?" Ja ma kuulen seda sama Tuckeri hääles. Tema räägib sellest kogu aeg, onju? Kuid selle maailma Ben Shapirod räägivad samuti seda sama. … Meie poliitikas ja meie meedias on küllalt inimesi, kes selliseid ideid levitavad ja teevad seda sageli. … Me peame oma riigis pidama maha poliitilise retoorika teemalise arutelu, onju?" [Carlson ja Ingraham on konservatiivse telekanali Fox News ajakirjanikud, kelle saadete vaadatavus on riigi suurimaid. Shapiro on tuntud juudi rahvusest konservatiivne ühiskonnategelane.] 


USA massitulistajate rassiline jaotus. Üleesindatud on lisaks nii ladina-ameeriklased kui põlisrahvad. Allikas: Larry Elder

Millest alustada? See "ajakirjanik" väidab, et 18-aastase Buffalo tapja pani massimõrva sooritama "parema ilmavaate retoorika". Kus on selise väite tõestus? Nii palju kui me teame, võis tulistaja tihti vaadata ka CBS Newsi.

Päev peale Buffalo massimõrva avas aasialasest mees California Orange'i maakonna kirikus tule kirikuliste pihta ja surmas ühe ning haavas viite inimest. Suurem osa kirikulistest olid Hiina Vabariigi taustaga. Kuid ärge laske ennast eksitada, tulistaja vaatas kindlasti Carsloni saateid. Mõned päevad hiljem vahistati must mees, kes tunnistas, et vihkab aasialasi, kolme korealase tulirelvaga vigastamise eest Dallase juuksurisalongis.

Lowery väidab, et "parema ilmavaate retoorika" teeb valgetest meestest massimõrvarid. Kuid sellise narratiivi juures on üks probleem – faktid ei sobi sellega. Kui vaadata, kes on tegelikult massimõrvarid, kellest suurem osa on tõepoolest valged mehed, siis kui arvestada valgete meeste osakaalu Ameerika Ühendriikide rahvastikus, on nad tegelikult alaesindatud ja mustad mehed on üleesindatud.

2017. aasta oktoobris avaldas nädalakiri Newsweek artikli pealkirjaga "Valged mehed on korraldanud palju rohkem massitulistamisi kui ükski teine rahvastikugrupp". Artiklis kirjutatakse: "Mother Jonesi kogutud andmete statistika näitab, et alates 1982. aastast panid suurema osa – 54 protsenti – massitulistamistest toime valged mehed." Mõned lõigud hiljem samas lisatakse: "Valgete meeste poolt toime pandud massitulistamiste arvu selgitab, vähemalt osaliselt, tõsiasi, et valged on USA suurim ühiskonnagrupp (63 protsenti) ja mehed üldiselt on altimad sooritama vägivaldseid kuritegusid." Mida, valged mehed panevad toime 54 protsenti massitulistamistest, samas kui valgete osakaal on 63 protsenti?

Newsweeki artikli kohta kirjutas PolitiFact ["faktikontrollijate" vabaühendus]: "Kriitikud osutavad, et kui võtta arvesse, et mitte Ladina-Ameerika päritolu valged mehed moodustavad umbes 63 protsenti USA meeselanikkonnast, siis proportsionaalselt võttes panevad valged mehed massitulistamisi toime väiksema tõenäosusega, mida näitab Mother Jonesi statistika, et valged mehed sooritavad 54 protsenti massitulistamistest." 

California Ülikooli (UCLA) professor Eugene Volokh märgib, et mustad ja aasialased panid aastatel 1982 kuni 2021 toime vastavalt 17,4 ja 6,6 protsenti massitulistamistest. Musti on USA rahvastikust 12,3 ja aasialasi 3,6 protsenti. Volokh kirjutab: "Mitte Ladina-Ameerika päritolu valged ei paista sooritavat massitulistamisi rohkem kui on nende osakaal rahvastikust. Samas rahvastikugrupid, mis on massitulistamistes üleesindatud, on mustad ja aasialased."

Eelmisel aastal ilmus Washington Postis arvamuslugu "Numbrid lükkavad ümber valgete meeste ja massitulistamiste müüdi", milles kirjutatakse: "Seega paistab, et valgete meeste hulk, kes selliseid kuritegusid toime panevad, on lähedasel sellele, mis võib juhtuda puhta juhuse tõttu ja seda ehk isegi vähem – mis on vastupidine olukorrale, mida me näeksime, kui meil oleks selles võimalik süüdistada valge ülemvõimluse kultuuri."  

Veelkord, ebamugav tõde on see, et valged mehed, kui vaadata nende osakaalu Ameerika Ühendriikide rahvastikust, on massitulistajate seas alaesindatud. Mustad ja aasia päritolu mehed, seevastu, kui vaadata nende osakaalu rahvastikus, on üleesindatud. Pahempoolne meedia jaurab igal võimalusel "üle-" ja "alaesindatusest" kui juttu tuleb vaesusest, vangidest, tippkoolide ja -ülikoolide õpilastest, Fortune 500 ettevõtete tippjuhtidest, NFLi treeneritest või Oscari võitjatest. Kuid kui räägitakse massitulistajatest, siis äkki pole "üleesindatus" enam oluline.   

Toimetas Karol Kallas