Läti vabariigis koguti kokku üle kümne tuhande allkirja algatusele, millega sooviti seadustada samasooliste kooselu. Läti Seim lükkas sellise soovi ülekaaluka häälteenamusega tagasi.
Algatuse vastu hääletas 55 saadikut, kolmkümmend saadikut olid poolt ja üks saadik jäi erapooletuks. Läti Seimis on sada saadikut, mis tähendab, et neliteist saadikut ei ilmunud kohale. Läti poliitilises süsteemis on hääletuselt eemalehoidmine aktiivne valik, vahendab uudisteportaal LSM.
Valitsevasse koalitsiooni kuuluva Arengule/Jah partei liikme Marija Golubeva sõnul on algatuse taga päris inimesed, mitte välja mõeldud ideoloogiatooted, kes peavad tihti, kuna soovivad oma kooselu seadustada, elama mõnes teises Euroopa riigis, kus see on võimalik.
Sama partei teine saadik Toms Plešsi sõnul on tal häbi, et Läti pole siiani suutnud näidata, et iga inimene on väärtuslik. Plešs rõhutas, et Lätis elab kaks miljonit inimest ja riik peab lõpetama inimeste jagamise soovitud ja soovimatuteks, ühtedele lubama perekonda luua ja teistele mitte. Tema sõnul on kõik perekonnad väärtuslikud, mida peab kaitsma.
Arengule/Jah partei kolmanda saadiku sõnul ei tohi lubada jätkuda olukorral, kus mõnes teises Euroopa Liidu riigis tunnustatud kooselu Lätis ei tunnustata ja "abielu, mis kehtib Stockholmis, ei kehti siin".
Voika manitses Seimi, et see ei oleks "viimane pimeduse ja hirmu kants" ja palus, et parlament ei toetaks eetika ja ettepanekute komisjoni hinnangut, et kodanikualgatus tuleb tagasi lükata ning palus asi vähemalt arutlusele võtta.
Rahvusliku Liidu saadik Jānis Dombrava tunnistas, et Lätis elavad koos erinevad perekonnad, kuid leidis, et sotsiaalse turvalisuse seisukohast on riigis palju põletavamaid küsimusi, millega tegeleda. "Kolleegide jaoks on lihtsam tõmmata selga vikerkaarevärvides särk" ja eirata palju olulisemaid küsimusi, leidis Dombrava.
Algatusele andis allkirja 10 392 inimest. Eetika ja ettepanekute komisjoni esinaine Janīna Kursīte-Pakule sõnul nõuab samasooliste paaride kooselu seadustamine põhiseaduse muutmist. Läti põhiseaduse 110 paragrahvis on sätestatud, et "riik kaitseb mehe ja naise vahelist liitu". "Me ei saa muuta põhiseadust, kuna seda nõuavad kümme või isegi viisteist tuhat inimest," leidis Kursīte-Pakule.
Kooseluseadust on üritatud Seimis läbi suruda ka varem, viimati 2019. aasta suvel, kuid see pole õnnestunud. Kuna sama seadust hakatakse arutama sotsiaal- ja töökomisjonis, siis on oodata, et teema ei kao Läti poliitikast niipea kuhugi.
Toimetas Karol Kallas