Ehitusplats. Foto: Bigstockphoto

Kuna tänasest on Lätis töökohal töötamiseks vajalik koroonaviiruse vastase vaktsineerimise või läbipõdemise sertifikaat, kaotab umbes 60 000 inimest peamiselt transpordi- ja ehitussektoris võimaluse legaalselt tööd teha. Erandiks on vaid teatud juhtudel võimalik kaugtöö, vahendab Läti rahvusringhääling.

Reegel otsustati kehtestada sügisel, kui vaktsineerimise määr riigis oli veel küllalt madal. Viimaste Läti majandusministeeriumi andmete kohaselt on vastav tõend olemas praeguseks umbes 94% töötajatest.

Läti kaubanduskoja juht Jānis Endziņš tõdes, et transpordi, laonduse, ehituse ja tööstuse valdkondades on endiselt küllalt palju tõendita töötajaid. Tema sõnul "suurt apokalüpsist" oodata pole, küll aga on väga tõenäoline, et kasvab varimajanduse osakaal ning paljud inimesed võivad otsustada riigist üldse lahkuda.

Ka Läti ehitusassotsiatsiooni juht Normunds Grinbergs leidis, et paljud ehitajad olukorra pärast ei muretse, kuna neil on alati võimalik leida tööd kas välismaal või töötada mustalt.

Transpordi ja ehituse vallas puudub sertifikaat 14 600 inimesel ehk umbes 19% kõigist töötajatest. Seejuures on tegu valdkondadega, mida kimbutas tööjõupuudus juba enne pandeemiat, märkis Läti logistikafirmade esindaja Aleksandrs Pociluiko. Tema sõnul peaks reegleid muutma – näiteks pole mõistlik see, kui kaugsõidu autojuht või öövalvur, kes sisuliselt inimestega kokku ei puutu, peab siiski sertifikaati omama.

Edaspidi pole sertifikaadi puududes töötajal võimalik ka töötukassast toetust saada, kuna seda ei peeta piisavaks põhjenduseks seniselt töölt lahkumiseks.

Nn üleminekuperioodi vältel võivad tööd jätkata inimesed, kelle vaktsineerimiskuur on enne tänast alustatud – selleks peavad nad esitama negatiivseid koroonateste.

Toimetas Jaanus Vogelberg