Lauri Vahtre Foto: Objektiiv

Unustage nüüd see tank, hakkame parem Narvat taastama, sest see Narva, mille üle narvalased ja kogu Eesti uhke võiks olla, tuleb alles rajada, leiab ajaloolane Lauri Vahtre ERRis avaldatud arvamusloos.

Vahtre hinnangul on üsna selge, et tank peab Narvast kaduma.

"Kuhu täpselt, selgub ilmselt peagi, ent igatahes praegusest asukohast ära. Ja isegi kui kellelgi õnnestub selle ümber tüli ja pahandust organiseerida, saab seegi ükskord läbi. Mis tekitab loomuliku küsimuse: kui tank on läinud, siis mis edasi? Eesti riik ja rahvas on oma tahtmise saanud, aga mis saab Narvast? Elatakse lihtsalt vana viisi edasi, ainult et ilma tankita," küsib Vahtre.

Vahtre loodab, et valitsusel on niipalju mõistust, et sellisel viisil mitte vastata, kuna see oleks vaimuvaene ja osutaks teatavale pimedusele.

"Vastata tuleks: unustage nüüd see tank, hakkame parem Narvat üles ehitama. Sest see Narva, mille üle narvalased ja kogu Eesti uhke võiks olla, tuleb alles rajada," kirjutab ajaloolane.

"Kõik eeldused selleks on olemas. On olemas vanalinna ase kõrgel jõekaldal, vundamendid on maa sees alles. On alles raekoda ja veel õige mitu vana hoonet. On olemas bastionid, mis seda kõike ümbritsevad. On entusiastide rühmitus, kes juba mõnda aega ideed propageerib," nendib Vahtre.

Narva vanalinna ülesehitamise käigus avaneks Vahtre sõnul narvalastel võimalus tööd saada ja teenida. "Rääkimata sellest, et teenimise käigus kerkiks linn, kus on hea ringi vaadata, kõndida, seista, istuda ja koguni elada," märgib ajaloolane.

Toimetas Markus Järvi