Iraagi kristlased palvetamas ühes Bagdadi kirikus, 25. detsembril 2014. Foto: Ahmad Mousa, Reuters/Scanpix

Leedu nimetas esimese Euroopa Liidu riigina Lähis-Ida kristlaste tagakiusamist genotsiidiks ja kutsub rahvusvahelist üldsust üles tegutsema. Leedu parlament võttis ülekaaluka enamusega vastu sellekohase resolutsiooni.

"Me ei saa vait olla. Lähis-Ida suurepärane tsivilisatsioon, mis on tuhandeid aastaid vana, on meie silmade all muutunud eimillekski. Euroopa naabruses toimub tõeline genotsiid," ütles resolutsiooni autor Mantas Adomenas.

Leedu parlamendis hääletas resolutsiooni poolt 97-st registreerunust 95 saadikut, erapooletuks jäi kaks ja vastu polnud keegi. Kokku on parlamendis 141 saadikut. Resolutsioonis kutsutakse ÜRO-d ja Euroopa parlamenti määratlema Lähis-Ida, eriti Süüria, Iraagi ja Põhja-Aafrika kristlaste tagakiusamist genotsiidina, mille eest on vastutavad moslemite organisatsioonid nagu ISIS jt.

Resolutsioonis öeldakse, et regiooni kristlased ja teised usulised vähemused on usulistel põhjustel löögi all ja nende vastu pannakse süstemaatiliselt toime tõsiseid kuritegusid nagu tapmine, inimrööv, kehaline ja vaimne väärkohtlemine, seksuaalne orjastamine ja muud vägivalla vormid, mida saab pidada vaid genotsiidiks ja mille suhtes tuleb vastavalt rahvusvahelisele õigusele meetmeid rakendada.

Alates 2003. aastast, kui USA Iraaki tungis, on Lähis-Idast pidanud sõjategevuse ja ebastabiilsuse tõttu lahkuma sajad tuhanded kristlased, kuid paljud on ka tapetud või langenud muul viisil vägivalla ohvriks. Poliitikud ja usuliidrid räägivad üha enam kristlaste traditsiooniliste kogukondade hääbumisest oma ajaloolistel asualadel. See on ka igati kooskõlas islamistide eesmärkidega.

Loe lähemalt siit.